Dziedzictwo kulturowe i historia Krakowa

Nie bez powodu Kraków określany jest mianem „Miasta Dzieła Sztuki” - miejscowość ta może pochwalić się bowiem bogatym dziedzictwem kulturowym. Na wielu krakowskich ulicach i placach znajdują się prawdziwe skarby minionych epok. To właśnie słynne krakowskie zabytki przyciągają do stolicy Małopolski miliony turystów. Tutaj naprawdę można spotkać się z historią.

Co warto wiedzieć o historii Krakowa?

Historia Krakowa jest niezwykle ważna w kontekście historii Polski. Dziedzictwo kulturowe jest tu naprawdę ogromne. Wielu Polaków doskonale zna legendy dotyczące powstania Krakowa. Smok Wawelski do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Legendarne początki Krakowa bez wątpienia miały wpływ na obecny rozwój miasta. Smocza Jama i rzeźba Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem są bowiem bardzo chętnie odwiedzanymi zabytkami tego miasta. Jaka jednak była późniejsza historia Krakowa? Warto przede wszystkim wiedzieć o tym, że Kraków za panowania Mieszka I stał się bardzo ważnym ośrodkiem, zaś jego syn Bolesław Chrobry uczynił Kraków jednym z najważniejszych miast w naszym kraju. Jednak to dopiero Bolesław Wstydliwy w 1257 roku doprowadził do nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim. Wydarzenie to miało przełomowe znaczenie dla rozwoju Krakowa. To właśnie wtedy wyznaczony został Rynek Główny. Na gospodarczy rozwój miasta duży wpływ miały również rządy Kazimierza Wielkiego. To ten władca założył satelitarne miasto Kazimierz, które w przyszłości stało się miejscem osiedlenia Żydów zmuszonych przez wojnę do opuszczenia Krakowa. Należy podkreślić, że za czasów panowania Kazimierza Wielkiego to właśnie Kraków był jedną z najważniejszych europejskich metropolii. XVI w uznawany jest za tak zwany złoty wiek Krakowa. To właśnie w tym okresie na terenie miasta działali najwybitniejsi światowi artyści i architekci. Za koniec złotego wieku uważa się przeniesienie dworu królewskiego do Warszawy.

Dziedzictwo kulturowe i historia Krakowa

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat historii Krakowa w kontekście dziedzictwa kulturowego?

Na przestrzeni lat najważniejszymi krakowskimi miejscami były Wawel i Rynek. Do dziś są to miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów. Nie należy zapominać również o tym, że Kraków miał w swojej historii wiele nieszczęśliwych zdarzeń takich jak np. potop szwedzki, podczas którego zrabowano z miasta wiele cennych dzieł sztuki. Jednak zachowane po dzień dzisiejszy zabytki, które w wielu przypadkach wymagały częściowej odbudowy i renowacji (między innymi po zniszczeniach dokonanych na skutek wojny) są cały czas ważnymi symbolami dla całego polskiego narodu. Pamiętajmy również o tym, że na dziedzictwo kulturowe tego niezwykłego miasta składają się nie tylko piękne zabytki, ale także twórczość mieszkających tu niegdyś ludzi. Należy podkreślić, że w Krakowie mieszkali i tworzyli swoje dzieła naprawdę wielcy mistrzowie tacy jak np.: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Można więc powiedzieć, że to właśnie dziedzictwo kulturowe ma wpływ na tożsamość Krakowa.

Więcej na temat historii i dziedzictwa kulturowego tego miasta dowiesz się z portalu Kraków Culture.