Renoma polskich marek na świecie

Z produktami najczęściej bywa tak, że po prostu ich używamy, nie zważając na to skąd właściwie pochodzą i kto je wyprodukował. Być może wynika to stąd, że większość rzeczy, które mamy zostały wyprodukowane w Chinach, Tajlandii czy Indonezji. Towary, które powstały w Polsce, Francji czy Niemczech są z reguły rzadko spotykane. Na szczęście zdarza się kilka wyjątków i to polskich, które słyną na całym świecie.

CCC – największy polski producent na świecie

W Polsce większość zna dobrze firmę CCC, która słynie ze sprzedaży detalicznej obuwia. Jest to największy producent w Polsce. Sieć posiada ponad 700 sklepów, które znajdują się w 14 krajach na świecie. Mowa tu o Polsce, Słowacji, Węgrzech, Czechach, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Turcji, Niemczech, Rosji, Ukrainie, Rumunii oraz Kazachstanie. Pracuje w niej ponad 7000 pracowników, a sprzedaż roczna obuwia wynosi 25 milionów par butów.

Renoma polskich marek na świecie

CD Project – producent gier komputerowych

To firma zajmująca się produkcją gier komputerowych, cyfrową dystrybucją programów i filmów. Głównym przedsięwzięciem spółki jest produkcja gier oparta na znanej powieści pt. „Wiedźmin”. Dużą furorę zrobił także anglojęzyczny serwis GOG.com, który zajmuje się  sprzedażą znanych gier komputerowych. Aktualnie w serwisie znajduje się około 800 gier. Najczęściej z niego korzystają gracze z USA i Europy Zachodniej.

Inne znane polskie marki, działające na świecie

Jedną z takich firm jest DRUTEX, która zajmuje się wyrobem siatki ogrodzeniowej, drutów i wyrobów z nich, produkcją stolarki okiennej z PCV oraz okiennej i drzwiowej z drewna, szyb zespolonych. Głównie słynie z produkcji stolarki otworowej z PCV na całym kontynencie. Sprzedaż także prowadzi w USA, Meksyku, Australii oraz na Bliskim Wschodzie.

Słynnymi polskimi firmami są również FAKRO, GINO ROSSI, INGLOT, Integer.pl, KROSS, LPP (tworząca pięć znanych marek odzieżowych, spotykanych w polskich galeriach handlowych: RESERVED, House, CROPP, Mohito i Sinsay), Mokate, Nowy Styl, OKNOPLAST, PESA, SOLARIS oraz znane wszystkim 4F.