Mieszkanie na kredyt czy wynajem?

Przeważająca liczba Polaków za swój główny cel stawia kupno własnej nieruchomości. Mieszkanie na własność daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Nie do końca zgadza się z tym pokolenie millenialsów i młodsze, którzy nad wyraz wysoko cenią sobie mobilność i niezależność. Co zatem jest bardziej opłacalne: wynajem mieszkania czy nieruchomość na kredyt?

Chwiejny rynek nieruchomości

Osoby, które rozważają zakup mieszkania przy wsparciu finansowym w postaci kredytu hipotecznego, z pewnością z wieloletnim wyprzedzeniem rozpoczynają gromadzenie oszczędności na wkład własny oraz wszelkie koszty okołokredytowe. Sektor nieruchomości jest trudny do przewidzenia. Nie wiadomo, jak za 10 lat będzie przedstawiać się sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w kraju, polityka Banku Centralnego czy nawet pozycja Polski w Unii Europejskiej. To właśnie wymienione wyżej czynniki wpływają na aktualne koszty wynajmu oraz ceny sprzedaży nieruchomości.

Ceny nieruchomości w Polsce

Wartość nieruchomości jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. Ze statystyk wynika, że najtańsze mieszkania można zakupić w województwie śląskim, najdroższe zaś znajdują się na terenie województwa małopolskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Ceny nieruchomości szybują w górę, jeśli region jest atrakcyjny pod kątem turystycznym lub wysoko rozwinięty. Średnia kwota za metr kwadratowy nieruchomości w stolicy, Krakowie czy Wrocławiu to około 7-8 tysięcy złotych, podczas gdy podobne mieszkanie w Kielcach, Lublinie czy w Łodzi kosztować będzie około 5 tysięcy za metr kwadratowy. Nietrudno jest wyliczyć, ile przyjdzie zapłacić klientowi za wymarzoną nieruchomość w dużym mieście.

Mieszkanie na kredyt czy wynajem?

Wynajem mieszkania – co wziąć pod uwagę

Jeśli wynajem mieszkania wydaje się komuś korzystniejszy, warto wybrać tę właśnie opcję. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wizja mobilności i braku zobowiązań wobec banku jest kusząca, aczkolwiek wynajem mieszkania również wiąże się z opłatami. W przypadku zerwania ciągłości finansowej, wynajmujący zostanie zmuszony do poszukiwania nieruchomości o niższej kwocie najmu. Jeśli ceny nieruchomości poszybują w górę, kwota najmu również może wzrosnąć. Podobna sytuacja będzie miała miejsce przy kolejnych podwyżkach opłat za media. Jeśli sektor finansowy zostanie dotknięty osłabieniem się polskiej waluty, właściciel mieszkania również może zdecydować się na podniesienie miesięcznego czynszu za wynajem. Wszystko powyższe nie wpływa zupełnie na nieruchomość, na którą zaciągnięto kredyt hipoteczny. Tutaj zagrożeniem jest między innymi bankructwo banku, co spowoduje wykupienie kredytu przez inny bank.

Zatem co lepsze?

Kredyt hipoteczny czy wynajem – odpowiedź uzależniona jest od indywidualnych preferencji. Jeśli zarobki utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie, warto podjąć ryzyko i zainwestować w kupno nieruchomości. Jeśli jednak źródło utrzymania uzależnione jest od prowizji czy premii, wówczas bezpieczniejszą opcją może okazać się wynajmowanie mieszkania.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradca finansowy Gdańsk.