Profile z tworzyw sztucznych w wielu gałęziach przemysłu

Profile z tworzyw sztucznych mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Możemy je znaleźć m.in. w branży energetycznej i budownictwie. Okna z PCV, witryny sklepowe czy przeszklenia wewnętrzne powstają właśnie na bazie profili, które tłoczy się z tworzyw sztucznych. Inne branże, które stosują profile z tworzyw to chłodnictwo, inżynieria sanitarna, przemysł oświetleniowy, elektroniczny oraz transport. W każdej z tych branż elementy te pełnią rozmaite funkcje. Jakich metod używają producenci do wytwarzania profili z tworzyw sztucznych?

Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych

Produkcja profili wykonanych z tworzywa sztucznego to obecnie ważna gałąź przemysłu. Tego typu materiały posiadają szereg zastosowań i są wykorzystywane w wielu branżach. Używa się ich ze względu na szereg cech funkcjonalnych, przydatnych w poszczególnych dziedzinach. Profile są lekkie, a niska waga nie wyklucza zachowania dużej wytrzymałość. Jednak największą zaletą tych elementów jest to, że istnieje możliwość zamówienia dowolnych kształtów na indywidualne potrzeby. Tłoczenie profili o określonym kształcie wynika z wykorzystania plastycznego tworzywa. Producenci stosują granulat plastiku, a to materiał, który można dowolnie kształtować, barwić, wzbogacać dodatkami, oklejać, malować i łączyć profile ze sobą w konstrukcje.

Produkcja profili rozpowszechniła się w wielu krajach, a technologia jest na tyle uniwersalna, że można ją szeroko wykorzystywać. Wystarczy dobry park maszynowy i odpowiedni zapas materiału oraz wykwalifikowani pracownicy. Profile z tworzyw sztucznych używane są także w mieszkaniach. Klienci indywidualni kupują listwy wykończeniowe głównie przypodłogowe, które są rodzajem profili z tworzyw. Najszerzej stosuje się tego typu komponenty do produkcji okien, fasad i witryn w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i użytkowym oraz przemysłowym.

Profile z tworzyw sztucznych w wielu gałęziach przemysłu

Tłoczenie profili – najpopularniejszy sposób produkcji

Profile powstają z tworzyw sztucznych dzięki metodzie ekstruzji. Producenci wykorzystują formy do wtłaczania plastycznego surowca i jest to powszechny sposób produkcji. W niektórych miejscach możemy spotkać się z pojęciem ekstruzji. Trzeba jednak powiedzieć, że tłoczenie profili i metoda ekstruzji to te same czynności, które różnią się nazwą. Profile standardowe o uniwersalnym zastosowaniu cieszą się największą popularnością ze względu na cenę. Inwestorzy, którzy mają ograniczony budżet, chętnie korzystają z typowych rozwiązań, produkowanych seryjnie.

Profile na indywidualne zamówienie

Tłoczenie profili wg indywidualnego projektu powstaje na konkretne zapotrzebowanie inwestora. Dlaczego klienci chcą zapłacić więcej i inwestować w nietypowe rozwiązania? Opracowanie profilu od podstaw pozwala na precyzyjne dopasowanie kształtu, rodzaju materiału oraz koloru fasady bądź okien do wymagań klienta. Koncepcja takich niestandardowych rozwiązań powstaje już na etapie projektu architektonicznego. Oryginalny wygląd, a także dopasowanie do istniejących warunków zewnętrznych i potrzeb użytkowników, skłania inwestorów do poszukiwania nietypowych materiałów budowlanych.