Jakie zmiany nas czekają po wprowadzeniu się psa do domu?

Osoby, które zdecydowały się na zakup lub adopcję psa muszą być świadome co ich czeka po zamieszkaniu czworonoga w domu. Zwierzak w domu wiąże się z dużą ilością zmian. Zwykle pojawienie się nowego członka rodziny przynosi wiele radości, jednak to także obowiązki i liczne utrudnienia. Wiedza ta pozwoli nam łatwiej zaadaptować się do tej nowej sytuacji, co wiąże się z mniejszym stresem i większym zadowoleniem wszystkich w rodzinie.

Świadomość, wynikająca z kupna szczeniaka

Decydując się na zakup czy adopcję młodego psa trzeba wiedzieć, że wiązać się to może z różnymi szkodami. By zminimalizować ryzyko wszelkich strat najlepiej od razu dać psu różne zabawki, które zajmą psiaka. W sklepach zoologicznych zakupić można różne kostki, piłeczki z preparowanej skóry czy inne gryzaki.

Ślady egzystencji czworonoga

Posiadanie psa w domu wiąże się również z tym, że pies może wpaść do domu niezbyt czysty i zostawić na podłodze czy ścianach ślady swych łapek. Wynika to z tego, że pogoda nie zawsze jest słoneczna, a pies chcąc nie chcąc wychodzić na spacery i załatwiać się musi. Najlepiej zdecydować się na podłogę, którą łatwo utrzymuje się w czystości taką jak płytki czy panele z dodatkową warstwą ochronną. Nie ma co inwestować w jasne dywany, nawet jeśli precyzyjnie wycieramy psa po każdym wyjściu z domu.

Jakie zmiany nas czekają po wprowadzeniu się psa do domu?

Dodatkowe koszty utrzymania zwierzaka

Trzeba liczyć się z tym, że zakup psa wiąże się z różnymi wydatkami. Jeśli kupujemy rasowego psa musimy liczyć się z wydatkiem kilkutysięcznym. Nawet gdy decydujemy się na psa ze schroniska musimy mieć świadomość, że konieczny będzie zakup specjalnego jedzenia dla psa, różnych akcesoriów i zabawek. Kosztowne są również obowiązkowe wizyty u weterynarza i szczepienia.

Pies motywuje do ruchu

Wiadome jest to, że pies musi załatwiać się na zewnątrz, stąd wychodzenie z nim musi odbywać się co najmniej trzy razy dziennie. Tak naprawdę im częściej, tym lepiej. Wyjścia łączą się z regularnym ruchem i codziennymi spacerami, niezależnie od tego czy za oknem jest słonecznie czy pada śnieg.