Sprawdź, co czytają Polacy

Książki i czytelnictwo to temat, który występuje w Polsce pod różnymi postaciami. Bardzo często możemy zetknąć się z wieloma przypadkami zainteresowania literaturą — lub wręcz odwrotnie jego brakiem. Co zatem czytają Polacy? Skąd biorą książki? Jak wypadamy jako naród na tle innych państw? Wszystkie odpowiedzi prezentujemy w krótkim podsumowaniu.

Sprawdź, co czytają Polacy

 

Co czytają Polacy?

Zdecydowanie najbardziej interesującą kwestią czytelnictwa w Polsce jest to, co czytają Polacy. Według wielu badań średnio nieco ponad 50% osób wybiera literaturę piękną. Tuż za nią z ok. 35% plasuje się literatura naukowa i literatura hobbystyczna. Na kolejnych pozycjach możemy znaleźć nieśmiertelne kryminały, literaturę sc-fiction, literaturę współczesną, przygodową i thrillery. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się poezja i komiksy. Nie jest to dużym zaskoczeniem, gdyż ten rodzaj literatury przeznaczony jest raczej dla wąskiej grupy fanów.

Skąd Polacy biorą książki?

Niemniej interesującą kwestia od tego, co czytają Polacy, jest kwestia - skąd biorą książki. Wyniki mogą wydawać się nieco zaskakujące. Wśród osób czytających, ponad 70% osób kupuje je w księgarniach (wliczone są osoby kupujące nawet 1 książkę rocznie), a tylko ok. 20 korzysta z bibliotek. Pozostałe 10% kryje w sobie pożyczanie książek lub otrzymywanie od znajomych. Kolejną ciekawą statystyką jest ta dotycząca zakupu przynajmniej jednej książki. Ok. 50% osób odpowiedziało, że kupiło w ostatnim roku przynajmniej jedną nową książkę. Małą przewagę w tym zestawieniu mają kobiety i tylko “o włos” wyprzedzają mężczyzn.

Jak wypadamy na tle innych państw?

Polska na tle innych państw Europejskich wypada dosyć słabo. Plasuje się ona poniżej ogólnej średniej. Znajdujemy się na podobnych miejscach co Grecy, Włosi czy Bułgarzy. W naszym regionie największe zamiłowanie do czytania przejawiają Części. Ogólnie w zestawieniu przoduje Luksemburg, kraje Skandynawskie czy Niemcy i Austria. Największe zainteresowanie książkami i czytelnictwem notuje się w miesiącach Listopadzie oraz Grudniu. Pierwszy “czytelniczy” miesiąc spowodowany jest jesienną aurą, a drugi okresem świątecznym, w którym książki to często jeden z najpopularniejszych prezentów.