Książka tradycyjna, czy elektroniczna?

Czytanie książek w dzisiejszych czasach nie jest zbyt popularne. Większość ludzi idzie na łatwiznę i podbiera audiobooki lub ogląda ekranizacje powieści, lektur szkolnych i innych gatunków. Tymczasem jest to zły nawyk, ponieważ czytelnictwo znacząca wpływa na rozwój. Najlepiej widać to na przykładzie dzieci, którym rodzice czytają książki w ciągu dnia i wieczorem.

Książka tradycyjna, czy elektroniczna?

Czytanie kształtuje wyobraźnię

Czytanie książek pozytywnie wpływa na wyobraźnię. Dodatkowo poprawia pamięć i koncentrację, poszerza horyzonty. Pogrążanie się w lekturze relaksuje i przenosi w inny świat. To jedna z czynności, która pozwala oderwać się od rzeczywistości i problemów dnia codziennego. Wybór tematyki książek jest bardzo szeroki. Począwszy od obyczajowych, poprzez thrillery, a kończąc na psychologicznych kryminałach. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić również uwagę na to, że powinno dawać się przykład dzieciom i zachęcać do czytania lektur. Można z nich wyciągnąć lepszą naukę na przyszłość i ważniejsze wartości.

Ebook, czy tradycyjna książka?

Od kilku lat na popularności zyskały ebooki – książki elektroniczne Można je czytać na smartfonie, tablecie, czytniku i każdym innym urządzeniu elektronicznym. Dostępne są formaty epub, mobi oraz pdf. Wiele osób ma dylemat, która forma jest lepsza – każda ma swoich zwolenników i przeciwników. Ebooki nie zajmują wiele miejsca w przeciwieństwie do książek papierowych, lecz nie ma się w nich kontaktu z kartkami papieru, nie można poczuć ich zapachu. Ponadto czytanie książek w tradycyjnej formie nie uszkadza wzroku tak, jak podczas czytania ebooków. Wzrok jest przecież wówczas narażony na oświetlenie pochodzące z monitorów urządzeń elektronicznych. Kolejną kwestią są ceny, publikacje elektroniczne są zazwyczaj tańsze, niż tradycyjne odpowiedni danych tytułów. Przed ostatecznym wyborem najlepiej znaleźć złoty środek i pomyśleć nad cechami, które mają największe znaczenie. Dla niektórych przekonanie o wyższości książek tradycyjnych jest ogromne, dlatego nie dopuszczają innej formy czytania. Warto jednak przetestować oba sposoby i finalnie postawić na jeden – najlepszy dla siebie.