Czy dropshipping naprawdę się opłaca?

Zastanawiałeś się może kiedyś, ile przeszkód stoi przed początkującym przedsiębiorcą e-commerce? Pierwsze miesiące mogą być nie lada wyzwaniem dla właściciela sklepu internetowego. Dlatego dla wielu osób dropshipping może być świetnym rozwiązaniem.

Co to jest dropshipping?

Dropshipping jest ciekawym modelem biznesowym. W skrócie sprzedaż opiera się na sprzedaży przez jedną osobę (czyli sklepie internetowym), a pakowaniu i wysyłce zamówień przez drugą (hurtownię).

 Czy dropshipping naprawdę się opłaca?

Jak rozpocząć przygodę z dropshippingiem?

Przede wszystkim musisz założyć sklep internetowy. Będzie to Twoje główne miejsce pracy. Spędzisz tutaj wiele dni, dodając produkty i pozyskując klientów. Dlatego tak ważne jest, aby był funkcjonalny i osiągał spore zyski. Zwróć też uwagę na hurtownię. Współpraca i outsourcing sklepu online z hurtownią dropshipping jest tutaj niebywale ważna.

 Czy dropshipping naprawdę się opłaca?

Jak wygląda współpraca sklepu z hurtowniami?

Wszystko zależy od tego, jaką hurtownię wybierzesz. W idealnej sytuacji będziesz się mógł zająć tylko sprzedażą. Po przekazaniu zamówienia to hurtownia będzie odpowiedzialna za zapakowanie towaru, wystawienie i dołączenie paragonu i materiałów promocyjnych, a na koniec za  przekazanie paczki do kuriera. Zajmuje się też ewentualną reklamacją i przyjmowanie zwrotu towarów.

Nie zawsze jest jednak tak idealnie. Niektóre hurtownie zajmują się tylko wysyłką. Pozostałe zadania musi realizować sklep internetowy. Musisz się liczyć z pomyleniem zamówień, nieprawidłowo zaadresowaną przesyłką, czy innymi popularnymi błędami. Wtedy klient wystawi negatywną opinię nie hurtowni, ale właśnie Twojemu sklepowi internetowemu. Będzie też wymagał zadośćuczynienia. Przyczyną nieporozumień może być brak kontroli i wpływu na realizację zamówień. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej hurtowni.

Jak wybrać właściwą hurtownię dropshippingową?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, z jakimi dostawcami współpracują. Sprawdź, jakie są koszty. Zorientuj się, jak wygląda zróżnicowanie dostawców. Następnie zadaj jak najwięcej pytań o sposobie pakowania, dołączaniu paragonów i materiałów promocyjnych. Sprawdź, czy istnieje możliwość zamówienia na prezent (to niezwykle ciekawa opcja w okresie przedświątecznym). Uzgodnij proces zwrotu i reklamacji. Na koniec zobacz, czy jest minimalna kwota zamówienia i czas realizacji.

 Czy dropshipping naprawdę się opłaca?

Czy warto?

Jeśli decydujesz się na ten model, musisz się liczyć z kosztami. Przede wszystkim założenie sklepu internetowego jest drogie. Ponadto musisz się liczyć z kosztami za integrację hurtowniami, kurierami itd. Wysyłka i promocja również kosztują. Niektóre hurtownie mogą wymagać od Ciebie zapłaty za pliki xml, w których zamieszczona jest oferta ich produktów.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w branży, dropshipping może być naprawdę dobrym rozwiązaniem. Możesz osiągnąć spore zyski bez dużych nakładów finansowych. Jest szczególnie polecany osobom, które sprzedają ubrania i elektronikę.

Oczywiście dropshipping nie jest idealny i wiąże się z pewnym ryzykiem. Podchodź jednak optymistycznie do tego modelu sprzedaży.