Czym jest IVR i dlaczego warto z niego korzystać w każdej firmie?

Telefon to dziś podstawowe narzędzie komunikacji, nie tylko prywatnej, ale także biznesowej. Dzięki jego wykorzystaniu firmy mogą znacznie lepiej obsługiwać swoich klientów, wzbudzić ich zaufanie oraz dostarczać im szybko informacji niezbędnych do sfinalizowania zakupu lub rozwiązania konkretnego problemu. W telefonicznej obsłudze klientów niezwykle pomocne są nowoczesne rozwiązania, do których należy IVR oferowany w ramach usługi voice API.

Czym jest IVR i dlaczego warto z niego korzystać w każdej firmie?

IVR, czyli Interactive Voice Respond

Zadaniem IVR jest usprawnienie komunikacji głosowej w każdej firmie. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej usługi osoba dzwoniąca na firmowy numer telefonu nigdy nie natrafi na sygnał zajętości informujący ją o tym, że jego połączenie aktualnie nie może zostać zrealizowane.

IVR, czyli inteligentna odpowiedź głosowa oferowana jest w ramach usługi voice API. Jest to bardzo proste i intuicyjne w obsłudze rozwiązanie. Dzięki jego zastosowaniu klient dzwoniąc na firmowy numer telefonu w pierwszej kolejności słyszy uprzejme przywitanie, które informuje go, gdzie się dodzwonił oraz oferuje wybór kilku różnych opcji kontaktu.

Naciskając na telefonie lub wybierając głosowo odpowiednią cyfrę lub komunikat klient ma możliwość połączenia się od razu z określonym działem oraz szybkiego uzyskania potrzebnych mu informacji. Po wybraniu odpowiedniej opcji jego połączenie zostaje bowiem natychmiast przekierowane do odpowiedniej osoby.

Jakie korzyści wiążą się z używaniem IVR w biznesie?

Podstawową zaletą wynikającą z korzystania z nowoczesnej usługi IVR jest przede wszystkim skrócenie czasu, którego klient potrzebuje na skontaktowanie się z odpowiednim działem firmy. Nie musi on już bowiem poszukiwać określonego numeru, czekać, aż osoba odbierająca jego połączenie przekieruje je na odpowiedni numer wewnętrzny ani oczekiwać w kolejce połączeń z innymi osobami dzwoniącymi pod ten sam numer. W efekcie znacznemu skróceniu ulega czas, który mija od wybrania numeru telefonu firmy a uzyskaniem przez klienta potrzebnych mu informacji.

W przypadku firm korzystających z IVR w ramach voip API klient dzwoni bowiem na jeden, bardzo łatwy do zapamiętania numer telefonu oraz samodzielnie wybiera dział, z którym chciałby się połączyć. Samo połączenie jest więc realizowane szybciej, dzięki czemu osoba kontaktująca się z naszą firmą nie traci swojego cennego czasu. To wygoda dla klienta oraz najlepszy dowód profesjonalizmu firmy, który szczególnie doceniają dzisiejsi klienci.

Zaletą IVR jest również stałe informowanie klienta o tym, kiedy jego połączenie zostanie odebrane. Usługa ta zazwyczaj udostępniana jest bowiem w ramach voip API, która pozwala na kolejkowanie połączeń oraz informowanie klienta o liczbie osób, które znajdują się w kolejce przed nim do połączenia z konkretnym działem lub konsultantem. W efekcie osoba wykonująca telefon ma wybór, czy chce dalej czekać na linii, czy też zadzwoni w innym, dogodniejszym dla niej czasie.

Partnerem artykułu jest Apifonica - więcej na Apifonica.com.