Niemowlę na basenie

Chyba nie trzeba przekonywać rodziców o zaletach wynikających z pływania. Jest to prawdopodobnie jedyna dyscyplina sportowa, którą można uprawiać od pierwszych miesięcy życia. Warto wykorzystać ten fakt i zapisać niemowlę na zajęcia pływania, by w przyszłości maluch posiadał znakomicie rozwinięte umiejętności ruchowe.

Z medycznego punktu widzenia

W medycynie od dawna dokumentowane są zalety uczęszczania z niemowlakiem na basen. Liczne źródła wskazują na to, że nauka pływania dla najmłodszych ma miejsce od dziesiątek lat na całym świecie. Badania i spostrzeżenia lekarzy publikowano już w czasach II Wojny Światowej. Lekarze jednogłośnie potwierdzają, że dzieci korzystające z zajęć pływania są bardziej otwarte na otoczenie, szybciej się w nim adaptują i chętniej nawiązują kontakty towarzyskie.

Co zyskuje malec?

Niemowlę na basenie ma ogromną przewagę nad starszymi dziećmi. W pierwszych miesiącach życia maluszki mają jeszcze odruchy związane z przebywaniem w wodach płodowych. Niemowlę do 6. miesiąca życia potrafi zatem bez problemu wstrzymać oddech pod wodą i nie otwiera ust. Odruchy te zanikają mniej więcej w drugim półroczu życia, dlatego zaleca się, aby pierwsze lekcje na basenie odbyły się między 3. a 6. miesiącem.

Maluszek od pierwszych chwil pod wodą trenuje pracę swoich płuc, z każdym oddechem zwiększając ich wydolność. Ciśnienie wody oddziałuje na naczynia krwionośne, wspierając prawidłową pracę układu krążeniowo-oddechowego. Jest to bardzo ważne w pierwszych miesiącach życia, kiedy kształtują się płuca. Ponadto przebywanie w środowisku wodnym w tak młodym wieku skutecznie zapobiega powstawaniu wad postawy, wpływając pozytywnie na rozwój układu kostno-mięśniowego. Woda pobudza do pracy także układ nerwowy, kiedy niemowlę pod wodą doskonali zmysł równowagi.

Niemowlę na basenie

Przygotowania do wizyty na basenie

Niemowlęta uwielbiają pluskanie w wodzie, ponieważ nadal pamiętają środowisko, w jakim znajdowały się przed porodem. Każda wizyta na basenie będzie zatem dla dziecka najprawdziwszą przyjemnością.

Niemniej jednak należy zadbać o przyjazne otoczenie. Woda w basenie powinna mieć 31-36 stopni Celsjusza a obsługa obiektu powinna dbać o to, by była uzdatniana przy użyciu środków hipoalergicznych. W trakcie wesołych zabaw należy pamiętać, aby niemowlę cały czas było zanurzone aż do linii barków – dzięki temu nie będzie mu zimno. W torbie na basen nie może zabraknąć szlafroka, oliwki i ciepłych ciuszków dla maleństwa. Po zakończeniu zajęć należy koniecznie osuszyć niemowlakowi uszy, a także unikać przeciągów i gwałtownych zmian temperatur.

Gdzie na basen z niemowlakiem?

Oswajanie z wodą warto rozpocząć od miejsca, które jest do tego przystosowane. Jedną z propozycji jest Park Wodny w Krakowie, gdzie panuje wesoła i rodzinna atmosfera. Zajęcia dla niemowląt i rodziców prowadzą doświadczeni instruktorzy, oferując szeroki wachlarz atrakcji i urozmaicone zajęcia. Obecność mamy lub taty z pewnością spowoduje, że maluszek będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł swobodnie oddać się radosnym zabawom przy akompaniamencie wodnych plusków.