O czym warto pamiętać, degustując whiskey?

O czym warto pamiętać, degustując whiskey? 

Degustacja whiskey to nie tylko sztuka, ale też nauka. Powinniśmy tutaj pamiętać o wielu rzeczach. Aby w pełni smakować whiskey, potrzebujemy dużo czasu, cierpliwości, uwagi i praktyki. Jak mawiał William Faulkner: “Nie ma czegoś takiego, jak zła whiskey. Niektóre whiskey są po prostu lepsze od innych”.

Chociaż degustacja pobudza wszystkie zmysły, nie chodzi tylko o przyjemność zmysłową. Zwracamy uwagę na poszczególne aromaty, analizujemy je i staramy się lepiej je zrozumieć. Pamiętajmy, że whiskey jest czymś więcej niż sumą różnych elementów, które postrzegamy.

Istotne kwestie

Po pierwsze, degustacja whiskey nie ogranicza się do właściwości samej whiskey, ale obejmuje również unikalne postrzeganie. Ważna jest tutaj nasza kultura, doświadczenia i oczekiwania. Po drugie, na ocenę właściwości whiskey wpływają również czynniki zewnętrzne, takie jak otoczenie i atmosfera.

Szkło do degustacji

Wiele kieliszków do wina ma kształt tulipana (aby skoncentrować aromat). Doskonale nadają się również do degustacji whiskey. I odwrotnie, szeroka szklanka bez łodygi, która jest często uważana za typowe szkło do tego trunku, tak naprawdę nie nadaje się do degustacji. Taka szklanka będzie odzwierciedlała tylko najbardziej eteryczne i agresywne nuty.

Cienka krawędź szkła i brak małego wybrzuszenia wokół krawędzi szkłą są oznaką jakości. Co więcej, dno szkła nie powinno być zbyt głębokie. Wtedy nawet najcięższe związki lotne będą mogły się unieść do górnej krawędzi.

Stosowanie różnych rodzajów szkła tworzy różne rodzaje utleniania w zależności od powierzchniowego kontaktu whiskey z powietrzem. Stężenie aromatów i szybkość, z jaką cząstki lotne będą rozproszone, różnią się w zależności od kształtu szkła. Aby obiektywnie porównać dwa gatunki whisky, użyjmy identycznych kieliszków.

Dodawanie wody

Dodawanie wody musi odbywać się etapami:

  • Po wąchaniu i spróbowaniu przynajmniej raz czystej whiskey,
  • Dodanie jednej kropli, aby odkryć pożądane aromaty, bez zbytniego rozcieńczania whiskey. Możemy to zrobić za pomocą pipety.
  • Dodanie kilku kropel wody mineralnej. Woda powinna być chłodna lub o umiarkowanej temperaturze. Wtedy nie zakłóci aromatów whiskey.

Możemy tutaj wybrać niegazowaną wodę. Spowoduje rekombinację substancji tłuszczowych i aromatów. Niekoniecznie czyni alkohol lepszym lub gorszym, ale po prostu ujawnia lub maskuje pewne aromaty. W każdym razie zmniejszy zawartość alkoholu w whiskey.

O czym warto pamiętać, degustując whiskey? 

Wygląd

Whiskey należy podawać w temperaturze pokojowej, od 18 do 22 °C. Ważna jest jakość, a nie ilość trunku. Dlatego wystarczy wlać niewielką ilość whiskey. Przechyl kieliszek na bok i obróć go, aby zatoczyć pełny krąg. W ten sposób upewnisz się, że whiskey jest dobrze rozprowadzona po całej wewnętrznej powierzchni szkła. Dzięki temu zwiększymy proces utleniania. Wydobywamy też aromaty obecne na dnie szkła.

Whiskey, która nie została sztucznie zabarwiona karmelem E150 jest prefererowana. Taki środek barwiący może mieć bowiem negatywny wpływ na profil aromatyczny.

Filtracja na zimno ma wpływ na aromaty whiskey. Powoduje utratę kwasów tłuszczowych, białek i estrów, a tym samym pozbawia ją bogactwa i złożoności. Ta praktyka może pogorszyć jakość whiskey.

Artykuł przygotowany przy współpracy z PickandTaste.pl - pasjonująca degustacja whiskey.