Smog – najskuteczniejszy cichy zabójca w Polsce i na świecie
W naszym kraju na dobre panuje już sezon grzewczy. W praktyce oznacza to, że znowu do atmosfery trafi cała masa szkodliwych i silnie trujących substancji. Smog w naszym kraju z roku na rok staje coraz powszechniejszym zjawiskiem, co powoli prowadzi do tego, że zaczynamy oswajać się z jego obecnością. To duży błąd!
Smog i jego wpływ na nasze zdrowie i… życie
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chicago, poziom zanieczyszczenia powietrza na aktualnym poziomie obniża średnią długość naszego życia o aż 1,8 roku. To więcej niż palenie papierosów (1,6 roku), spożywanie alkoholu oraz branie mocnych narkotyków (11 m-cy)! Według raportu Air Quality Life Index wynika, że z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza panującego na terenie Indii, ich mieszkańcy żyją o średnio 11 lat krócej niż żyliby, jeśli jakość powietrza w ich kraju byłaby lepsza.
Sytuacja w Polsce nie jest, co prawda, tak dramatyczna, jak w Indiach, jednak my także nie mamy powodów do radości. Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie z 2017 r. wskazał bowiem, że smog także w naszym kraju jest głównym winowajcą rosnącej liczby zgonów. Największe jego natężenie panuje w sezonie grzewczym. Warto bowiem zauważyć, że na przełomie stycznia i lutego 2017 r. nastąpiła rekordowa liczba zgonów w naszym kraju (wzrost o 23,5% w stosunku do danych z 2016 r.), co ma bezpośredni związek z dużym stężeniem pyłów PM 10 panującym w tamtym okresie.
Sami jesteśmy sobie winni!
W Polsce co roku śmierć ponosi od 45 do 48 tys. osób. 12% wszystkich zgonów stanowią te związane ze złą jakością powietrza. Smog z kolei w większości przypadków jest wynikiem naszej własnej działalności, gdyż bezpośrednim źródłem jego powstawania są gospodarstwa domowe.
Według raportu Polskiego Alarmu Smogowego to właśnie one ponoszą bowiem odpowiedzialność za prawie połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego, 85% emisji WWA oraz za całość trafiających do atmosfery toksycznych substancji pochodzących ze spalania. Palenie w przydomowych piecach złej jakości opałem oraz śmieciami (w tym plastikiem i starymi oponami) sprawiło, że aktualnie aż 15 polskich miejscowości znajduje się w pierwszej 30-tce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie!
Walka ze smogiem teraz i jutro. Co się zmieni?
Przedstawione powyżej dane powinny stać się motorem napędowym do zmian w polskim prawie oraz świadomości obywateli naszego kraju. W Polsce funkcjonuje, co prawda, ustawa antysmogowa jednak, póki co, równie dobrze mogłoby jej nie być. Istnieje także nowelizacja ustawy dotycząca kotłów grzewczych jednak, jeśli ktoś chce bez problemu może kontynuować ogrzewanie swojego domu kotłem niższej klasy niż piąta i nikt mu za to nic nie zrobi.
Najlepszym podsumowaniem panującej w naszej kraju sytuacji jest raport NIK z 2018 r., który jasno mówi, że póki co, naszego kraju nie stać na skuteczną walkę ze smogiem. Natomiast przy stosowaniu aktualnie obowiązujących rozwiązań będziemy mogli cieszyć się czystszym powietrzem za… około 100 lat.