Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Zastanawiasz się nad tym, czy Kraków jest dobrym miastem, jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci? Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że nie ma, co dyskutować — Kraków to jedno z najatrakcyjniejszych polskich miast.

Zacznijmy od tego, że Kraków to bez wątpienia magiczne miasto. Jest to związane z wyjątkową tradycją i historią. Mowa o mieście, w którym ludzie się zakochują (a to oczywiście wiąże się z chęcią wracania do Krakowa).
Warto jeszcze dodać, że nie brakuje prawdziwych pomników polskiej historii. Jeśli ktoś powie o dobru narodowym, też nie będzie to przesadą.

Mówiąc o Krakowie, nie sposób nie nawiązać do Rynku Głównego. Rynek ten jest jednym z największych europejskich rynków. Rynek Główny to centralny punkt miasta, przy którym położonych jest wiele zabytków. Jeśli ktoś chce wyruszyć na zwiedzanie, Rynek Główny jest dobrym miejscem na rozpoczęcie wycieczki.
Co do obiektów, które wzbudzą uwagę, za takie trzeba uznać Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice i Podziemie Rynku Głównego. Dzieci szczególnie powinny zainteresować Sukiennice.

Kolejny przystanek na liście atrakcji dla dzieci to Zamek Królewski na Wawelu. Jest to bezsprzecznie jeden z symboli Krakowa. W zamku znajdziemy katedrę i kryptę, w której znajdują się groby królewskie. Jest co zwiedzać.
Jako że jesteśmy przy Zamku Królewskim na Wawelu, warto zostawić trochę czasu na zwiedzanie Smoczej Jamy. Jak pewnie wiadomo, jest to jaskinia, w której według legendy mieszkał Smok Wawelski.

Godne odnotowania jest też to, że co roku na Wiśle dochodzi do wielkiego plenerowego widowiska, którym jest Parada Smoków. Podczas niej występują wielkie dmuchane smoki, które są sterowane dzięki ludziom znajdującym się w płynących barkach. Zadbano także o fajerwerki i efekty specjalne.

Kolejne miejsce, o którym powinno się wspomnieć to Centrum Szkła i Ceramiki. Dostępne są choćby pokazy ręcznego formowania szkła na żywo. Dobrze przy okazji nawiązać do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland, wszak znajduje się w nim około 50 budowli z klocków LEGO. Co więcej, są to głównie urządzenia interaktywne.
Gdyby dziecko chciało skorzystać z urządzeń, jest taka możliwość (za przykład może posłużyć sterowanie robotami).

Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Tak nadeszła pora, aby powiedzieć o Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród ten to park edukacyjny, który działa na powietrzu w okresie od kwietnia do października. Dzieci mają szansę na poznanie zjawisk przyrodniczych poprzez używanie interaktywnych instalacji.

Poza tym ogród stanowi część Muzeum Inżynierii Miejskiej. Muzeum to w swojej siedzibie ma naprawdę ciekawe wystawy (a siedzibą jest zajezdnia tramwajowa z 1882 roku).
Jeżeli chodzi o konkrety, na pewno są zabytkowe autobusy czy maszyny.

Następnym miejscem będącym gwarancją poszerzenia horyzontów myślowych maluchów jest park edukacyjny Wioski Świata. Zresztą co do poszerzenia horyzontów myślowych, horyzonty mogą poszerzyć również rodzice. Mowa na temat parku, z którego pomocą można poznać kultury z najdalszych zakątków świata. Trzeba powiedzieć jasno, że Wioski Świata to gwarancja przeniesienia się do zupełnie innego życia, wcześniej nieznanego. W końcu ile osób może pochwalić się znajomością rekonstrukcji wiosek z Peru, Mongolii, Papui czy Ghany? Ponadto te rekonstrukcje nie tworzą całej oferty.

Skoro tematem jest doświadczanie zupełnie innej perspektywy, pora wspomnieć o Kopalni Wieliczka, która jest tuż pod Krakowem. Kopalnia Wieliczka to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce i dowód na to, że zobaczenie pewnych rzeczy jest po prostu obowiązkiem. Użycie jakichkolwiek słów nawet w najmniejszym stopniu nie zrekompensuje pobytu.

Bez wątpienia są wśród nas osoby z chęcią decydujące się na beztroskie spędzanie czasu. Takie osoby także znajdą coś dla siebie w Krakowie. W Krakowie mamy jeden z największych aquaparków w Polsce — aquapark ten może posłużyć też za świetny pomysł, kiedy kogoś interesują wycieczki szkolne Kraków. Poza tym wypada takze dodać park trampolin Jump Park, Lustrzany Labirynt czy krakowskie ZOO. Niewykluczone, że pojawiły się opinie dotyczące tego, co jest niezwykłego, jeśli chodzi o ZOO. Fakty są takie, że w krakowim ZOO jest około 1500 zwierząt z 250 gatunków.

Kolejna lokalizacja, która wymaga wzmianki to Historyland. Jak sama nazwa wskazuje, Historyland to gwarancja połączenia historii z zabawą. Sprawa jest prosta — dziecko dzięki klockom Lego ma szansę na poznanie wydarzeń, które są najważniejsze dla historii naszego kraju.

Na koniec ciekawostka, która może zainteresować dzieci, jak i rodziców. Najprawdopodobniej nie wszyscy wiedzą, że najbardziej znanym krakowskim przysmakiem jest obwarzanek. Dodatkowo ta popularność przełożyła się na powstanie Żywego Muzeum Obwarzanka. Pierwszym skojarzeniem z muzeum jest pewnie historia, ale historia tego smakołyku nie jest wszystkim, czego należy się spodziewać. Żywe Muzeum Obwarzanka to również dobre miejsce, aby zobaczyć, jak wygląda wytwarzanie obwarzanka. W razie zainteresowania można też spróbować zająć się wytwarzaniem.