Niezbędne gadżety wędkarza

Poza wędką i podstawowymi akcesoriami wędkarz potrzebuje gadżetów, bez których w pewnych sytuacjach po prostu nie sposób się obejść. Dzięki nim wędkowanie jest prostsze i bardziej komfortowe. Czasami gadżety okazują się też niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Poniżej omówiono przedmioty, które zdaniem ekspertów są najważniejsze. Czy korzystacie z nich wszystkich?

Sklep wędkarski zwykle posiada różnego rodzaju akcesoria o lepszej lub gorszej jakości. Tylko doświadczenie pozwala wybierać te przydatne, które będą służyły sprawnie przez wiele lat, nawet w najtrudniejszych warunkach. Każdy wędkarz powinien posiadać kompletny zestaw gadżetów, które są proste w użyciu i ergonomiczne.

Niezbędne gadżety wędkarza

Narzędzia i noże

 

Podczas wypadu na ryby często przydaje się śrubokręt lub przecinak, dobrze mieć przy sobie również kombinerki. Doświadczony wędkarz nie udaje się nad wodę, dopóki w jego torbie nie znajdzie się multitool – przyrząd łączący funkcje najpotrzebniejszych narzędzi. Warto również wyposażyć się w osobny, ostry nóż survivalowy, zwłaszcza udając się na łowy w mniej znane, dzikie miejsce. Należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa, nóż nosząc zawsze w kaburze.

 

Latarka

 

Brak własnego źródła świata nakłada na wędkarza ograniczenia, w postaci braku możliwości łowienia w późnych godzinach wieczornych lub wczesnych porannych. Warto zaopatrzyć się w sprzęt wodoodporny z uchwytem, który umożliwi przypięcie urządzenia. Nowoczesne latarki rybackie posiadają magnes, dzięki któremu podczas pracy nie trzeba zajmować rąk, przytwierdzając urządzenie choćby do noża. Dobrym rozwiązaniem jest też dioda ultrafioletowa, gdyż oświetla ona otoczenie promieniami niewidocznymi dla ryb, przez co udaje się ich nie spłoszyć.

 

Pudełko na przynęty

 

Wędkarz powinien mieć pod ręką co najmniej kilka przynęt, z których korzysta najczęściej. Dzięki temu zawsze będzie mógł dobrać odpowiednią przynętę do rodzaju połowu. Poleca się zatem zakup profesjonalnego pudełka, w którym można bezpiecznie przechowywać dowolne przynęty. Następnie pozostaje już tylko uzupełnić pojemnik właściwymi wabikami. Profesjonaliści polecają mieć zawsze przy sobie cykadki, woblerka łamanego lub wahadłówki. Wypełnienie pudełka pozostaje jednak w dużej mierze kwestią indywidualną.

 

Torba wędkarza

 

Podczas połowu zawsze istnieje ryzyko zalania dokumentów, czy sprzętu elektronicznego. Szczególnie niebezpiecznie jest podczas wędkowania z łódki, choć i na lądzie może przytrafić się coś niespodziewanego. Dlatego też należy zadbać o wodoodporną torbę, w której zostaną schowane wszelkie wrażliwe przedmioty. Alternatywą dla torby jest nieprzemakalny pokrowiec.

 

Nawigacja GPS

 

GPS to gadżet niezwykle przydatny każdemu wędkarzowi, zwłaszcza temu, który lubi poznawać nowe tereny. Urządzenie pomoże trafić do celu, a następnie wrócić do domu, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. To nowoczesne rozwiązanie technologiczne pozwala zaoszczędzić wiele czasu, jednak jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Mgła na środku jeziora może skutecznie uniemożliwić powrót do brzegu, jeżeli nie posiada się urządzenia nawigującego.