Walory przyrodnicze i architektoniczne Krakowa i okolic

Powiat krakowski charakteryzuje się między innymi wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Tereny chronione to aż niemal 30% całej powierzchni powiatu, a swój początek ma tam między innymi Jura Krakowsko-Częstochowska. Ponadto zwiedzić można Ojcowski Park Narodowy, niektóre tereny Jurajskich Parków Krajobrazowych. Między innymi te właśnie tereny mają status specjalnych obszarów ochrony.

Przyroda w Krakowie i okolicach

Jako przykład idealnie przywołać można wspomniany powyżej Ojcowski Park Narodowy, który zdecydowanie wyróżnia się wyjątkową szatą roślinną, światem zwierząt i wyjątkowo malowniczym krajobrazem. W jarze Prądnika mieści się natomiast stare uzdrowisko – Ojców. Uwagę zwraca się ponadto na duży ruch turystyczny, który szacuje się w ciągu roku na około 400 tysięcy osób. Na brak pracy nie narzekają zatem przewodnicy terenowi, którzy są zobowiązani oprowadzić naprawdę duże ilości turystów. Na ternie powiatu dostępne są Rezerwaty, na przykład Kajasówka, Dolina Mnikowska, Zimny Dół, a także doliny: Szklarki, Bolechowicka, Kobylańska, Kluczwody, Skała Kmity.

Walory przyrodnicze i architektoniczne Krakowa i okolic

Co jeszcze można zobaczyć w powiecie krakowskim?

Kraków i najbliższe okolice miasta są pełne uroku i jest to fakt niezaprzeczalny. Miłośnicy poznawania przyrody mogą udać się do jaskiń, klasztorów i zamków, czy kościołów, kaplic i placówek pałacowo-dworskich. Nuda w Krakowie i najbliższych okolicach nikomu zatem nie zagraża. Na krajobraz Małopolski składa się specyficzna architektura, nie brakuje na tych terenach strzelistych wież kościelnych, które w znacznej większości były pokrywane gontem. Nie brakuje łemkowskich cerkwi, dworków szlacheckich i typowo wiejskich chałup. To wszystko stanowi naprawdę bogate dziedzictwo sakralnej i świeckiej architektury drewnianej. Ciekawe i godne zwiedzenia są unikatowe w skali światowej obiekty powstałe w okresie od XIV do XVIII, między innymi gotyckie kościoły. O ich wyjątkowości świadczy między innymi wpisanie tych obiektów na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.