Pieluszki bambusowe czy muślinowe - na czym polega różnica?

Delikatna skóra dziecka wymaga specjalnej troski, na którą składa się nie tylko jej właściwa codzienna pielęgnacja, ale także wybór materiałów, które będą miały z nią bezpośrednią styczność. Szczególną uwagę należy poświęcić materiałowym pieluszkom, które będą stale dotykały skóry dziecka. Najlepszym wyborem są obecnie pieluszki bambusowe oraz ich muślinowe odpowiedniki. Jakie właściwości posiadają oba te materiały i czym się między sobą różnią?

Miękkie i delikatne pieluszki muślinowe

Muślin jest uznawany za jedną z najczystszych i najdelikatniejszych tkanin aktualnie dostępnych na rynku. Takie właściwości zapewnia mu specyficzny sposób tkania – pieluszki muślinowe posiadają otwarty splot, są lekkie oraz doskonale przepuszczają powietrze. Ich stosowanie na delikatną skórę dziecka nie powoduje więc przegrzania się oraz zapewnia ciału maluszka przyjemne otulenie. Pieluszki muślinowe, ze względu na swoją miękkość i delikatność w dotyku doskonale sprawdzą się do otulania noworodków i niemowląt o wrażliwej skórze. Ich zaletą jest także zdolność do absorbowania zapachu mamy, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu także w sytuacji, kiedy mamy nie ma blisko niego.

Pieluszki muślinowe występują w kilku wariantach. Muślin bawełniany jest bardziej miękkim i delikatnym odpowiednikiem klasycznej tetry, z kolei muślin bambusowy jest bardziej śliski, błyszczący oraz miękki w dotyku. Na właściwości i walory muślinu wpływa także sposób jego prania oraz konserwacji. Prawidłowo pielęgnowane pieluszki muślinowe są trwałe, a z czasem stają się jeszcze bardziej miękkie, co pozytywnie wpływa na komfort ich użytkowania przez dziecko. Warto jednak pamiętać, aby nie prać akcesoriów wykonanych z muślinu w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to nadać tkaninie szorstkości.

Pieluszki bambusowe czy muślinowe - na czym polega różnica?

Bezpieczne i jedwabiste w dotyku pieluszki bambusowe

Pieluszki bambusowe są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych akcesoriów dziecięcych przez przyszłych rodziców. Materiał ten charakteryzuje się bowiem szczególnie przyjaznymi właściwościami dla delikatnej skóry dziecka. Pieluszki bambusowe posiadają znakomite właściwości termoregulacyjne, które sprawiają, że w gorące dni są chłodniejsze w dotyku oferując przyjemną świeżość, natomiast w chłodniejsze doskonale zatrzymują ciepło przy skórze. Akcesoria wykonane z bambusa są ponadto lekkie i mięciutkie w dotyku, co pozwala na ich bezpieczne stosowanie u dzieci w każdym wieku.

Ważną właściwością, którą mogą poszczycić się wysokiej jakości pieluszki bambusowe jest także ich antybakteryjność i antygrzybiczność, co pozwala na ich stosowanie także u dzieci o wrażliwej skórze i u małych alergików. Pieluszki bambusowe są także łatwe w pielęgnacji i konserwacji, a po upraniu bardzo szybko wysychają, co docenią praktycznie wszyscy rodzice małych dzieci. Zaletą pieluszek bambusowych jest także ich atrakcyjny wygląd, który nieco upodabnia je do szlachetnego jedwabiu – struktura tego materiału jest bowiem śliska oraz posiada delikatny połysk.