Powłoka ceramiczna, czyli jak utrzymać karoserię w dobrym stanie

Powłoka ceramiczna to w Polsce temat wciąż nowy, jednak poruszany coraz częściej. Wiele osób wciąż nie wie, jak takie powłoki działają, jakie dają efekty oraz jakie są ich właściwości. Tymczasem to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów motoryzacji i to nie tylko dla posiadaczy samochodów klasy premium. Co zatem warto w tej kwestii wiedzieć? Poniższy artykuł stanowi wyjaśnienie kluczowych kwestii w tym temacie.

Skuteczna ochrona lakieru samochodowego

Nie ma obecnie lepszego sposobu ochrony lakieru niż powłoka ceramiczna. Jest ona gładka, twarda i odporna na zużycie. Stąd wynika jej przewaga nad innymi formami ochrony karoserii. Za sprawą powłoki ceramicznej na lakierze pojawia się transparentna, niezauważalna gołym okiem warstwa o grubości co najwyżej kilku mikronów. Dzięki niej lakier jest odizolowany w 100% od szkodliwych czynników zewnętrznych – źródeł zarysowań i uszkodzeń mechanicznych, promieniowania ultrafioletowego, kwaśnych deszczy czy też soli drogowej. Maleje ryzyko pojawianie się odprysków czy zadrapań, co oznacza uniknięcie wykonywania drogich napraw lakierniczych.

Powłoki ceramiczne – komu są polecane?

Niewątpliwie powłoki ceramiczne to propozycja dla wszystkich fanów motoryzacji, którzy bardzo dbają o swój samochód i chcą go przez wiele lat utrzymać w nienagannym stanie. Tego rodzaju powłoki są bardzo trwałe i posiadają doskonałe właściwości. Dodatkowo utrzymują się na lakierze nawet przez 5 lat. Przy okazji ceramiczna warstwa nadaje każdemu lakierowi wyjątkowego połysku. Sprawia, że kolor staje się zdecydowanie głębszy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że auta z powłoką ceramiczną są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Powłoki tego typu posiadają bowiem właściwości hydrofobowe i antystatyczne. Tym samym brud i innego rodzaju zanieczyszczenia nie przylegają do ich powierzchni tak łatwo. Poza tym, kiedy już się pojawią, można je bez trudu usunąć za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.

Dla większości osób najważniejsze jest jednak to, że powłoka ceramiczna nadaje lakierowi wyjątkowe właściwości ochronne. Ceramika osiąga twardość aż 9H, co sprawia, że lakierowi niestraszne są nawet tępe narzędzia. Jest też odporna na ostrą chemię czy wspomniane już promieniowanie UV.

Jak wygląda nakładanie na lakier powłoki ceramicznej?

Posiadacze nowych aut mogą zdecydować się na nałożenie powłoki ceramicznej jeszcze przed wyjechaniem pojazdem na ulicę. Dotyczy to głównie samochodów, które pokryte są cienką warstwą lakieru, w zasadzie niestanowiącego żadnej ochrony. Cechuje to między innymi niektóre japońskie samochody. W przypadku modeli francuskich i niemieckich lakier jest grubszy, ale i tak stosunkowo łatwo można go zarysować.

Nałożenie na karoserię powłoki ceramicznej nie jest wbrew pozorom zbyt skomplikowane. Czasem jednak wcześniej konieczne jest czyszczenie lakieru i jego wypolerowanie (ręczne lub maszynowe). Z karoserii należy również usunąć ewentualne zanieczyszczenia stałe np. za pomocą glinki lakierniczej. Lakier musi być gładki i błyszczący sam z siebie. Samą powłokę nakłada się z kolei zgodnie z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu.

Dzisiaj nie trudno kupić dobrej jakości powłokę, która uchroni karoserię przed uszkodzeniami. Jeżeli interesuje nas powłoka ceramiczna gdańsk, bez trudu znajdziemy ją w wielu sklepach branżowych. Przed dokonaniem zakupu warto jednak sprawdzić opinie klientów na temat danego produktu, aby mieć pewność nabycia powłoki wysokiej jakości.

Powłoka ceramiczna, czyli jak utrzymać karoserię w dobrym stanie