Rodzaje włóczki

Jesteś początkującą druciarką? Dobrze trafiłaś! W tym artykule omówimy, jak określić grubość włóczek i jakiej grubości druty do nich dobrać. Poznasz wszystkie najważniejsze informacje, które przydadzą Ci się na później. Przędze dziewiarskie mogą być wykonane z materiałów naturalnych lub sztucznych. W zależności od materiału struktura, elastyczność i szczelność tkaniny będą się różnić. Rodzaj użytego materiału dyktuje również jakość wyglądu i tekstury gotowego produktu. Do włóczek naturalnych, czyli pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego zalicza się wełnę, bawełnę, angorę, jedwab, len, moher lub kaszmir. Przędze syntetyczne powstają w procesach chemicznych z poliestru, polipropylenu lub akrylu. Są trwalsze niż przędze z włókien naturalnych i tańsze w produkcji. Można również prać w pralce. Przewagą włóczek naturalnych nad syntetycznymi jest większa gama kolorystyczna i większa miękkość, ale za to są droższe.

Rodzaje włóczek naturalnych

  • włóczka wełniana – najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj przędzy do dziania – może być wykonany z szerokiej gamy materiałów.

  • włóczka bawełniana – miękka, elastyczna i lekko błyszcząca nić bawełniana.

  • włóczka z jedwabiu -  bardzo cienka, elastyczna i błyszcząca włóczka wykonana z jedwabnych nici.

  • włóczka z lnu – błyszcząca, elastyczna i szorstka w dotyku.

Oznaczenia grubości włóczki

Mamy nadzieję, że podobało Ci się poznawanie różnych rodzajów włóczek. Teraz skupimy się na ich oznaczeniach grubości. Pamiętaj, że dla każdej odmiany zalecany jest określony rozmiar igły.

4-ply – oznacza włóczkę cienką. Najlepiej stosować druty o grubości 3 mm.

DK – oznacza włóczkę średniej grubości. Sugerowane druty o grubości 4mm.

Aran – włóczka gruba, najlepsze druty – 5 mm.

Chunky – włóczka bardzo gruba, druty 7 mm i grubsze.

Rodzaje włóczki