Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie - kto kupuje lokale w stolicy?

W ciągu ostatnich lat Warszawa była jedną z najszybciej rozwijających się stolic europejskich. Rozwój dotyczył i nadal dotyczy sfery infrastrukturalnej, handlowej, czy też ogólnie gospodarczej. Dlatego obecnie miasto to stawiane jest na równi z wieloma stolicami państw Europy Zachodniej. Nie powinno zatem dziwić, że mieszkania w Warszawie budzą ogromne zainteresowanie, zarówno wśród Polaków, jak i osób przyjeżdżających do Polski z innych krajów. Ogromny popyt sprawia, że ceny mieszkań w Warszawie osiągnęły rekordowe ceny.

Dla kogo mieszkania w Warszawie?

Mieszkania w Warszawie kupuje oczywiście wielu Polaków. Są to między innymi absolwenci warszawskich uczelni, którzy po wielu latach wynajmowania różnych mieszkań, z czasem decydują się na zakup własnego lokum. Ponadto, do Warszawy przyjeżdża wiele osób z innych części kraju. Nie powinno to dziwić, ponieważ to właśnie w tym mieście stopa bezrobocia jest najniższa w kraju. Co więcej, średnie zarobki również najwyższe są właśnie w Warszawie.

Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie - kto kupuje lokale w stolicy?

Warto jednak zauważyć, że z roku na rok coraz większy odsetek nabywców mieszkań w Warszawie stanowią obcokrajowcy. Kim oni są i dlaczego decydują się na zakup nieruchomości właśnie w stolicy Polski? W Warszawie działa wiele zagranicznych firm, posiadających swoje oddziały na całym świecie. Pracownicy takich firm często są przenoszeni do innych oddziałów, dlatego też do miasta przyjeżdża wielu pracowników wyższych szczebli, którzy osiadają tu na dłużej. Ponadto, do stolicy Polski przyjeżdża wielu emigrantów mających nadzieję na lepsze życie niż w swoim kraju pochodzenia.

Jakie mieszkania w Warszawie sa najpopularniejsze?

Warszawski rynek mieszkaniowy jest bardzo różnorodny. Wiele transakcji odbywa się na rynku wtórnym. W Warszawie nie brakuje starszych osiedli powstałych jeszcze w czasach PRL, jak i nieco nowocześniejszych, budowanych na przełomie wieków. Część z mieszkań oferowanych na rynku wtórnym to zniszczone lokale, wymagające generalnego remontu. Niemniej jednak można również znaleźć wiele ciekawych ofert zadbanych mieszkań, dostępnych w stosunkowo niskich cenach, choć nawet okazyjne oferty są dziś dla wielu nieosiągalne. Mieszkania w Warszawie jeszcze nigdy nie były tak drogie, a tym samym nawet na rynku wtórnym stawka rzędu 10 000 złotych za metr kwadratowy nie jest niczym niezwykłym.

Podobne zróżnicowanie zauważyć można na rynku pierwotnym. W stolicy powstaje wiele ekskluzywnych osiedli. Mieszkania w nowoczesnych blokach czy też apartamenty w Warszawie są przestronne i wykończone w najwyższym standardzie. To właśnie tego typu nieruchomości budzą największe zainteresowanie wśród pracowników wyższych szczebli, przyjeżdżających do Warszawy. Niemniej jednak w stolicy Polski powstaje również wiele mieszkań w przeciętnym standardzie o standardowym metrażu, który często nie przekracza nawet 50 mkw. Tego rodzaju lokale są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze, głównie ze względu na większą dostępność cenową.

Trudno wskazać jakieś konkretne preferencje nabywców, jeśli chodzi o lokalizację mieszkań. Nadal najdroższe są mieszkania zlokalizowane w dzielnicach centralnych. Niemniej jednak coraz więcej osiedli powstaje również na obrzeżach miasta. Wiele osób decyduje się kupić mieszkanie w miejscu nieco oddalonym od centralnych części miasta, aby uciec od zgiełku i hałasu.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert - mieszkania Warszawa.