Jak wybrać sandały?

Sandały sprawdzą się świetnie, gdy na dworze jest upał. Mile chłodzą nasze stopy na wycieczkach po górskich szlakach. Możemy je też wybrać, gdy zamierzamy chodzić dużo po mieście. Sandały są wygodne i solidne. Są dużo bardziej stabilne niż klapki czy japonki. Dlatego nie musimy się bać, że skręcimy nogę.

Wyróżniają się odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Dlatego czujemy się w nich komfortowo. Ponadto stopa układa się prawidłowo, gdy chodzimy. Te praktyczne i uniwersalne buty, sprawdzą się idealnie w każdych warunkach.

Jak wybrać sandały?

Materiał

Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane sandały. Możemy wybrać sandały damskie skórzane. W takich butach paski i wyściółka są wykonane ze skóry. Możemy też wybrać sandały z syntetycznymi paskami i skórzaną wyściółką. Buty z naturalnego materiału zapewniają duży komfort podczas chodzenia. Skóra jest bardzo przyjemna dla stóp. Może być jednak problematyczna w razie kontaktu z wodą. Może być źródłem bakterii i brzydkich zapachów. Dlatego sandały ze skóry wybierzmy, gdy zamierzamy chodzić po mieście. Wówczas ryzyko niechcianej wilgoci znacznie spada.

Nie zakładajmy więc skórzanych sandałów, gdy idziemy się na spacer po plaży lub wybieramy się w rejs. Wybierzmy wtedy syntetyczne buty. Nie musimy się bać, gdy się zamoczą. Po prostu musimy je wtedy szybko wysuszyć.

Rozmiar

Wybierając buty, zwróćmy uwagę na odpowiedni rozmiar. Musi być trochę szerszy i dłuższy od naszej stopy. Szczególnie zwróćmy uwagę na to, aby palce nie wystawały poza podeszwę. Za małe buty mogą narazić palce na uderzenia o grunt lub rzeczy, znajdujące się na ziemi. Dobrze dobrane buty będą nam służyć przez wiele lat.

Zabudowane sandały

Są idealnym wyborem dla osób, które chodzą po niestabilnym terenie. Mają agresywny bieżnik, gwarantujący stabilność. Podeszwy przypominają te, które znajdziemy w tradycyjnych butach trekkingowych. Mają głębokie żłobienia i specjalny profil, ochraniające palce. Są też sztywniejsze. Wtedy nie będą nam przeszkadzać kamienie, znajdujące się na drodze. Nawet jeśli niechcący uderzymy o wystający korzeń, nie musimy się bać o nasze palce.

Sandały z paskami

Są to modele miejsko-turystyczne. Wyróżnia je prosta konstrukcja. Zwykle składają się tylko z kilku pasków, odpowiedzialnych za stabilizację stopy podczas chodzenia. Dzięki temu, że odsłaniają dużą część ciała, zapewniają doskonałą wentylację. Sprawdzą się idealnie zarówno do chodzenia po mieście, jak i podczas podróży. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego bez problemu włożymy je do walizki albo przyczepimy do plecaka na zewnątrz. Zwykle mają płaską podeszwę z małą ilością płytkich rowków. Dlatego chodzimy w nich wygodnie i stabilnie.

Jak wybrać sandały?

Pełne czy klasyczne sandały trekkingowe

Wyróżniają się zabudowanym przodem i większymi, solidnymi paskami z boku, które dobrze osłaniają stopy. Zapewniają stopom doskonałą wentylację. Skutecznie chronią przed urazami. Niestety są często cięższe od tradycyjnych sandałów. Z kolei sandały klasyczne są niezwykle wygodne, przewiewne i lekkie. Charakteryzują się prostą konstrukcją. Jednak mają zwykle odsłonięte palce. Dlatego musimy się liczyć z bolesnym stłuczeniem, jeśli przypadkowo zawadzimy o kamień lub korzeń.