Dźwignia przestawna jako podstawowy element manipulacyjny w maszynie
Oczywiście nie istnieje zakład produkcyjny czy warsztat, w którym niepotrzebne byłyby różnego rodzaju maszyny. Zdecydowana większość z nich to maszyny specjalistyczne, które przystosowane są do konkretnego rodzaju pracy. Wszystkie one posiadają jednak pewne elementy manipulacyjne, a jednym z nich jest dźwignia przestawna.
Elementy manipulacyjne stosowane w maszynach
Nie wszyscy wiedzą o tym, że manipulacja oznacza w przemyśle czynności, które wykonywane są przez maszynę bądź człowieka i mają na celu właściwe ulokowanie danych elementów w określonej przestrzeni zwanej przestrzenią roboczą. Pojęcie to można zastosować w przypadku składania produktu czy przygotowywania stanowiska pracy. Tak jest m.in. przy obrabiarkach. W tego typu urządzeniach konieczne jest zarówno umocowanie narzędzi skrawających i przedmiotu, który poddawany jest obróbce, jak i ustawienie parametrów pracy całej maszyny.
Manipulacja zachodzi dzięki pewnym elementom maszyny. Nazywane są one elementami manipulacyjnymi. W praktyce są to różnego typu dźwignie, uchwyty, pokrętła itd. Dzięki nim możliwa jest zmiana położenia określonych części maszyny. Jednym z bardziej popularnych elementów manipulacyjnych maszyny jest dźwignia przestawna.
Jak działa dźwignia przestawna?
Przede wszystkim dźwignia przestawna pozwala na błyskawiczne mocowanie części maszyn, które ze sobą współdziałają. Wszystko to możliwe jest dzięki wyjątkowej konstrukcji dźwigni. Ten element manipulacyjny zbudowany jest z tulei, sprzęgła i ramienia przestawnego. Jego działanie opiera się na dokręcaniu tulei na skutek dociśnięcia dźwigni do obudowy danej maszyny lub na jej odkręceniu. Wszystko to możliwe jest za sprawą sprzęgła.
Dźwignia przestawna ma jedną podstawową zaletę – bardzo szybko działa – czego nie można powiedzieć o klasycznych wkrętach i pokrętłach. W przypadku dźwigni połączenie dwóch części nie zajmuje wiele czasu i nie jest zbyt skomplikowane. Dzięki dźwigni czynność można wykonać jednym ruchem, co oznacza znaczną oszczędność czasu i energii.
Zastosowanie dźwigni przestawnej w praktyce
Dźwignie przestawne (zaciskowe) cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż mają naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim są to elementy manipulacyjne szybkie w montażu i bezproblemowe w obsłudze. Do ich obsługi nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia. Dodatkowo działanie dźwigni dostosować można do danego obszaru roboczego czy zakresu pracy. Znajduje ona zatem bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, maszynowym i nie tylko.
Poszczególne modele dźwigni wykonane mogą być z różnego rodzaju materiału. Stąd wynikają zresztą ich różne parametry wytrzymałościowe. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej dźwigni w każdym przypadku. Do ich produkcji wykorzystywane są obecnie m.in. stopy cynku, stal nierdzewna oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Muszą być to materiały odporne na wysokie temperatury czy substancje chemiczne.