Pies w domu – przygotowanie domu na szczeniaka

Zazwyczaj, kiedy chcemy mieć psa, decydujemy się na szczeniaka. Nie zawsze jednak wiemy, z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się wychowanie psa od małego. Oczywiście mamy w takiej sytuacji duży wpływ na to, jakim psem będzie nasz szczeniak w przyszłości, w końcu to my go wychowujemy, jednak wymaga to od nas wiele zachodu i starań. Jak wychowywać szczeniaka i czym kierować się przy wyborze rasy psa?

Czym kierować się przy wyborze szczeniaka?

W głowach przyszłych właścicieli psów bardzo często tkwi już mocno zakorzeniony i gotowy obraz tego, jaki ich pupil powinien być i jak powinien się zachowywać. Jak to bywa z oczekiwaniami, faktyczny stan rzeczy potrafi nas bardzo rozczarować, bo nagle okazuje się, że jednak to wszystko nie wygląda tak, jak sobie wymarzyliśmy. I pies w domu to nie tylko przyjemność.

Dlatego też, kiedy decydujemy się na szczeniaka, najpierw dobrze sobie to przemyślmy i zapoznajmy się z różnymi rasami psów, zwracając przy tym szczególną uwagę nie na to, jakie mają zalety, ale jakie mogą mieć wady. Ponieważ co z tego, że pies jest łagodny i lubi się bawić, kiedy na przykład ma skłonności do uciekania i się nie słucha, bo niestety ma tak z natury albo lubi wykopywać na potęgę w ogródku dziury, co też wynika z genetyki, a dla właściciela może być czymś, czego po prostu nie zniesie. Dlatego przed wyborem szczeniaka, zapoznajmy się z uwarunkowaniami poszczególnych ras.

Jak przygotować dom na szczeniaka?

Przede wszystkim należy zgromadzić wszystkie niezbędne psie akcesoria. Szczeniak musi mieć swoją miskę (oddzielną na wodę, która musi być dla psa cały czas dostępna i na jedzenie) i legowisko, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Jest to szczególnie ważne na początku, kiedy szczeniak znajduje się po prostu w obcym dla niego środowisku i potrzebuje swojej bezpiecznej przystani.

Oprócz tego trzeba zaopatrzyć się w smycz i obrożę. Im wcześniej zaczniemy uczyć psa w niej chodzić, tym lepiej. Trzeba to jednak robić delikatnie i z wyczuciem, nie można psa zmuszać na siłę, ponieważ może to spowodować awersję do smyczy. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w transporter, w którym będziemy mogli bezpiecznie przewozić psa w samochodzie. I nie można zapomnieć o psich zabawkach, zwłaszcza gryzakach - jeśli nie chcemy, aby nowy członek rodziny łagodził swędzenie rosnących zębów na domowym wyposażeniu.

Pies w domu – przygotowanie domu na szczeniaka

Szczeniak w domu - jak go wychowywać?

Wychowanie szczeniaka to praca na pełny etat. Małego psa nie powinno się w żadnym wypadku pozostawiać samego w domu na wiele godzin. Dla niego nowy dom to olbrzymi stres, a jeśli dodamy do tego samotność, to możemy być pewni, że nie wpłynie to dobrze na jego psychikę, a tym samym na jego późniejszy charakter. Przy czym nie można też zagłaskać szczeniaka, musi mieć on trochę swobody i wolności. Zachowanie równowagi jest w tej kwestii niezwykle ważne. Jeśli szczeniak coś spsoci, to nie wolno na niego krzyczeć, nie powinien się on bać właściciela, ale go szanować i mu ufać.

Szczeniak jest bowiem jak małe dziecko, chłonie wszystko z otoczenia w niezwykle intensywny sposób. A to, co zapamięta z tego okresu, na trwałe odbije się na jego zachowaniu. Korygowanie negatywnych nawyków i postaw w późniejszym czasie jest trudną i czasochłonną pracą, dlatego warto szczeniaka wychować już za młodu, kształcąc w nim postawy, które będą dobre zarówno dla samego psa, jak i dla pozostałych domowników.

Partnerem materiału jest serwis Nosem - kompletne źródło wiedzy o Twoim psie.