Weekend w Krakowie - co warto odwiedzić?

Kraków jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych polskich miast. Weekend to idealny moment, aby zwiedzić stolicę Małopolski i okolice. Dlaczego tak wielu polskich i zagranicznych turystów kocha Kraków? Krakowskie zabytki są naprawdę wyjątkowe.

Kraków był jednym z pierwszych europejskich miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został doceniony za piękną architekturę Starego Miasta i wyjątkowy układ urbanistyczny. Jest prężnym ośrodkiem akademickim  i przyciąga tłumy turystów z całego świata o każdej porze roku. Dlatego tętni życiem.

Weekend w Krakowie - co warto odwiedzić?

Spacer po Rynku

Położony w samym centrum Starego Miasta, Rynek Główny jest punktem początkowym wielu wycieczek. Możemy tutaj zobaczyć Sukiennice, Muzeum Podziemne Rynku, Ratusz i piękne zabytkowe kościoły. Wybierzmy się też do jednej z wielu wyśmienitych kawiarni i restauracji. Sukiennice są jedną z najstarszych “galerii handlowych”. Powstały w XIV wieku. Obecnie znajduje się tu niesamowity targ rzemieślniczy. Możemy tutaj kupić piękną biżuterię, liczne pamiątki i wyjątkowe dzieła sztuki. Pod Sukiennicami znajduje się Muzeum Podziemne. Dlatego, jeśli chcemy poznać wyjątkową historię Sukiennic i podziwiać wspaniałą kolekcję polskiego malarstwa, koniecznie się do niego wybierzmy. Bilet wstępu kosztuje 19 zł. We wtorki wstęp jest bezpłatny. Po drugiej stronie Rynku znajduje się emblematyczna wieża ratuszowa z XIII wieku.

Rynek jest otoczonymi innymi wspaniałymi zabytkami, takimi jak Kościół Mariacki, Kościół Św. Wojciecha i Pomnik Adama Mickiewicza. Najbardziej znanym i najstarszym budynkiem przy Rynku jest Restauracja Wierzynek. Istnieje tam od 1364 roku. Wejdźmy do środka i zamówmy gorący posiłek. Spróbuj tradycyjnej polskiej kuchni. Warto jednak pamiętać o wcześniejszej restauracji. Wierzynek jest zawsze oblegany i możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca.

Weekend w Krakowie - co warto odwiedzić?

Żydowska dzielnica Kazimierz

Znajduje się w południowej części Starego Miasta. Została zniszczona podczas II wojny światowej po inwazji hitlerowskiej. Dziś po odbudowie jest pięknym obszarem z labiryntem wąskich dróg, kościołów i synagog. Kazimierz stał się centrum nocnego życia. To bardzo interesujące miejsce. Możemy tutaj podziwiać sztukę uliczną, wybrać się do modnych kawiarni, galerii sztuki i restauracji. Spróbujmy tradycyjnej żydowskiej kuchni. Możemy tutaj odkryć żydowską kulturę i obyczaje.

Weekend w Krakowie - co warto odwiedzić?

Wzgórze Wawelskie

To miejsce ważne dla każdego Polaka. Każdy zagraniczny turysta, przyjeżdżający do Krakowa, musi go zobaczyć. Jest kolebką polskiej historii i kultury. Od XI wieku polscy królowie mieszkali na Zamku Królewskim. Koronowano ich i pochowano w Katedrze Wawelskiej. Od XIX wieku spoczywają w niej także polscy bohaterowie narodowi.

Zamek Królewski na Wawelu był siedzibą trzech polskich dynastii. Okazałe sale i wykwintne komnaty wypełnione są bezcennymi dziełami sztuki, antykami i rzadkimi starożytnymi przedmiotami. Kolekcja XVI-wiecznych monumentalnych flamandzkich gobelinów jest naprawdę wyjątkowa. Każdy turysta powinien oprócz Zamku Królewskiego zobaczyć Katedrę Wawelską, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, Muzeum Katedralne i Smoczą Jamę.