Płytki do małej łazienki. Jakie wybrać, aby optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Polskie łazienki to w większości nieduże pomieszczenia, których powierzchnia rzadko kiedy przekracza 5 m2. Taka łazienka powinna być zaaranżowana w odpowiedni sposób, aby sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. W realizacji tego zadania pomogą prawidłowo wybrane płytki łazienkowe. Liczy się zarówno ich kolor, jak i rozmiar oraz samo wykończenie płytek. Sprawdźmy, na co zwracać szczególną uwagę, aby cieszyć się harmonijnym oraz wizualnie większym wnętrzem!

Kolorystyka i wykończenie płytek do małej łazienki

Skutecznym i przez to bardzo często stosowanym w małych wnętrzach trikiem na ich optyczne powiększenie jest operowanie jasnymi kolorami. Barwy takie, jak biel, jasna szarość czy jasny beż są w stanie sprawić wrażenie większej przestrzeni, a także dodatkowo rozjaśnić i powiększyć małe pomieszczenie. Ten sposób szczególnie warto wykorzystać w łazience, która w większości przypadków jest pozbawiona okna, a co za tym idzie, także dostępu do naturalnego światła.

Do małej łazienki najlepiej sprawdzą się płytki w jednolitym kolorze lub z delikatnymi, nieregularnymi wzorami. Z ostrożnością należy natomiast podchodzić go wszelkich geometrycznych wzorów i deseni, w tym szczególnie modnych w ostatnich latach patchworków, które zdecydowanie lepiej prezentują się w większych łazienkach.

Jasne płytki łazienkowe nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie oraz nadadzą mu dodatkowej głębi, lecz także będą odbijały światło, co rozjaśni wnętrze i dodatkowo spotęguje efekt większej przestrzenności. Dodatkowo pogłębimy go, jeśli postawimy na płytki z wykończeniem w połysku. Można umieścić je na wszystkich ścianach w łazience, tworząc w ten sposób efekt w stylu retro, jak i na wybranych ścianach (np. w obrębie strefy prysznicowej lub wanny), co świetnie sprawdzi się w z kolei łazienkach urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu.

Płytki do małej łazienki. Jakie wybrać, aby optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Rozmiary płytek łazienkowych do małego wnętrza

Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie małej łazienki w bloku jest wybór odpowiedniej wielkości płytek. W sprzedaży dostępne są płytki w różnych rozmiarach, począwszy od wąskich i prostokątnych, a kończąc na dużych płytkach o rozmiarze 60x60 cm. Szczególne znaczenie dla optycznego powiększenia wnętrza ma to, jakie płytki łazienkowe znajdą się na podłodze. Najlepszym wyborem okażą się rozwiązania w dużym rozmiarze – płytki 60x60 wizualnie powiększą powierzchnię posadzkę i co za tym idzie, także całą powierzchnię łazienki.

W przypadku małych pomieszczeń należy natomiast wystrzegać się drobnych płytek, które dadzą nam przeciwny efekt – zamiast powiększać łazienkę, wizualnie ją pomniejszą. Kwadratowe płytki to jednak nie jedyne rozwiązanie, które ma szansę sprawdzić się w mniejszym wnętrzu. Wybierając płytki prostokątne, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kierunek ich układania. Aby uzyskać wrażenie większej przestrzenności, glazurę należy układać tworząc podłużne pasy – ta sztuczka optycznie „rozciągnie” pomieszczenie oraz sprawi, że będzie wydawało się ono większe niż jest w rzeczywistości.