Przegląd nowości wydawniczych dla najmłodszych
Jeśli analizujemy rok 2018 pod kątem nowości wydawniczych skierowanych do najmłodszych czytelników, trudno nie zgodzić się z tym, że jest on wyjątkowy. Naprawdę dobre książki należą do różnych kategorii, łączy je jednak to, że wciągają, a podczas czytania są w stanie zaangażować nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe.
Przygotowane przez nas zestawienie zawiera w związku z tym książki przeznaczone dla dzieci z różnych grup wiekowych. Coś dla siebie znajdą tu zatem zarówno trzylatki, a także sześciolatki. Zadbaliśmy też o pozycje dla starszaków.
„Królewna Chomik. Harriet Niepokonana” – U. Vernon (dla dzieci od 6. roku życia)
Przegląd nowości wydawniczych warto rozpocząć od powieści Ursuli Vernon „Królewna Chomik. Harriet Niepokonana”. Książka jest adresowana do dzieci, które mają już przynajmniej sześć lat, z pewnością jednak spodoba się również ich rodzicom zmieniając ich dotychczasowe wyobrażenie o baśniach i samych królewnach. Już na poziomie koncepcyjnym książka jest wyjątkowo interesująca, stanowi bowiem połączenie literatury tradycyjnej oraz komiksu. Sama opowieść o Harriet nie tylko jest pełna humoru, ale również potrafi łamać stereotypy, w tym i te, które są mocno w nas zakorzenione. Niejednokrotnie w czasie czytania trzeba też przestawić się na nieszablonowe myślenie. Dodatkowo można liczyć na piękne ilustracje i dialogi zawarte w dymkach, które zachęcają dzieci do samodzielnego czytania.
„Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie” - R.J. Palacio (dla dzieci od 10. roku życia)
Jeśli nasze dziecko ma już dziesięć lat, możemy sięgnąć po książkę R.J. Palacio „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”. Już na wstępie wypada podkreślić, że nie poznamy tu dalszych losów Auggiego, zyskamy jednak dostęp do jego świata widzianego nie z jednej, ale z trzech różnych perspektyw. Główny bohater zostanie więc przedstawiony nam oczyma Juliana – szkolnego, łobuza, Christophera – jego najlepszego przyjaciela i Charlotte – nowej koleżanki. Trzy watki są przy tym poprawione wyjątkowo błyskotliwie, a całość jest niezapomnianą lekturą o przyjaźni i rodzinie.
„Maskarada” – L. Olsson (dla dzieci powyżej 3. roku życia)
Maluchy, które ukończyły trzeci rok życia, także zasługują na coś niezwykłego. W naszym wyborze jest to „Maskarada” – wyjątkowa opowieść o zwierzętach, które odpowiadają na zaproszenie jeżozwierza organizującego bal przebierańców. Przyjęcie jest na tyle duże, że możemy spotkać podczas jego trwania zarówno tych bardziej, jak i mniej typowych przedstawicieli fauny. Oczywiście, niektórzy gości mają problemy, aby się na nie dostać, trudno jednak im nie kibicować. Także w trakcie zabawy zwierzęta pozwalają się lepiej poznać, a poruszane przez nie tematy mogą okazać się wyjątkowo interesujące.
„Serafina i zmiennokształtny kostur” – R. Batty (dla dzieci powyżej 9. roku życia)
Dzieci powyżej dziewiątego roku życia mogą z kolei przekonać się, że dzielna Serafina nadal ma niezwykłe przygody. „Serafina i zmiennokształtny kostur” to kolejna już opowieść o mieszkance posiadłości co najmniej tajemniczej. Dziewczynka od zawsze miała wrażenie, że nie całkiem pasuje do świata, który ją otacza, teraz zaś zaczynają się w nim dziać co najmniej dziwne rzeczy. Serafina musi więc przeciwstawić się złym mocom, stanąć w szranki z przeznaczeniem, a także odpowiedzieć na niełatwe pytanie o to, kto jest jej przyjacielem, a kogo lepiej się wystrzegać. Jej problemy są przy tym zdumiewająco bliskie czytelnikom.