Psychika człowieka a kontakt z naturą
Dla człowieka kontakt z naturą od wieków miał ogromne znaczenie. Obcowanie z naturą może być źródłem różnych emocji, począwszy od szczęścia, euforii, aż po przytłoczenie pomieszane z podziwem. Wielu tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że natura jest niesłychanie ważna nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale i dla szeroko pojętych zachowań, występujących w codziennym życiu.
Natura, a zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne jest integralne z naturą człowieka. Wynika to z tego, że człowiek jest jej nieodłącznym elementem. Natura ma wpływ na zdrowie, zadowolenie, poczucie szczęścia oraz zachęca do podejmowania zachowań prospołecznych. Powiązanie człowieka z naturą ma swoje zakorzenienie ewolucyjne.
Człowiek musi mieć świadomość tego jakie znaczenie odgrywa natura w jego życiu. Ta wiedza pozwoli na odkrycie na nowo poczucia sensu i radości z tego, co nas otacza. Wiele badań potwierdza, że obcowanie z naturą jest dobre dla samopoczucia jak i zdrowia człowieka. Połączenie z przyrodą stanowi pewien konstrukt psychologiczny. Kontakt z naturą oddziałuje na nasze reakcje emocjonalne, przekonania, postawy i zachowania w stosunku do niej. Wpływa na lepsze samopoczucie, korzystniejsze funkcjonowanie, poprawę witalności, znaczenia, szczęścia, kreatywności, zachowań prospołecznych oraz pro przyrodniczych.
Trzy istotne punkty w naturze
Dostrzeganie dobrych rzeczy w naturze polega na chwilowym zatrzymaniu się i zapisaniu 3 pozytywnych rzeczy związanych z przyrodą. Przykładowo może to być śpiew ptaków, promienie słońca czy krople deszczu. Badania pokazują, że przyjazne relację z naturą są integralną częścią dobrobytu, stojącą na równi z takimi czynnikami jak dochód czy wykształcenie. Dobre powiązanie z przyrodą nie jest tylko korzystne dla człowieka, ale i dla niej samej, gdyż za tym idą postawy proekologiczne oraz inne pozytywne zachowania na rzecz systematycznego dbania o naturę oraz otaczający nas świat i środowisko. Natura staje się częścią codziennego życia i funkcjonowania człowieka.