Studia dzienne, czy zaoczne?

Podczas wyboru studiów bardzo ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy interesuje nas sama edukacja, czy również znajdziemy możliwość oraz czas na pracę. Studia zaoczne, czy dziennie? Sprawdź, jakie studia wybrać.

Studia dzienne, czy zaoczne?

Studia dzienne – zalety

Studia dzienne pozwalają na szybszą naukę wybranych przez nas zagadnień. Jeśli to wymagający kierunek, np. inżynieria, chemia, czy biologia, warto zastanowić się nad studiami dziennymi. Techniczne kierunki studiów wymagają od nas poświęcenia czasu na naukę oraz zgłębianie ważnych zagadnień. Studia zaoczne mogą dawać zbyt mało czasu na poznanie wiedzy, jaka będzie konieczna w późniejszej pracy w zawodzie. Jeśli masz taką możliwość i finanse pozwalają na pójście na kierunek dzienny zrób to. Taki tryb studiów nie oznacza jednak, że nie możesz poszukiwać pracy, czy choćby staży. Wiele uczelni posiada Biuro Karier, dzięki któremu znajdziesz ciekawe oferty rozwoju, kursy, w tym również z umiejętności miękkich.

Studia zaoczne – zalety

Studia zaoczne pozwalają z kolei łatwiej łączyć pracę z nauką. Zjazdy odbywają się najczęściej do 2 tygodnie, dzięki czemu łatwiej studenci mogą pracować. Studia zaoczne są odpowiednie dla mniej wymagających kierunków lub osób, które nie chcą łączyć swojej przyszłości z karierą naukową. Dla przyszłych dziennikarzy, pedagogów, czy nauczycieli studia zaoczne dają możliwość odnalezienia się w zawodzie. Kierunki humanistyczne również warto łączyć z pracą – wiedza teoretyczna w ich przypadku nie jest aż tak rozbudowana jak na kierunkach ścisłych. Nie potrzeba wykonywania doświadczeń, a zajęć praktycznych jest znacznie mniej. Przyszły redaktor, czy dziennikarz powinien przede wszystkim szkolić swój warsztat oraz budować portfolio, więc studia zaoczne dadzą mu możliwość znalezienia portalu informacyjnego, czy gazety do odbycia ważnej w jego przypadku praktyki zawodowej. Studia zaoczne pozwolą na pewno szybciej odnaleźć się w tzw. dorosłym świecie. Można zarabiać, tworzyć własny start-up, czy odkładać pieniądze na własne lokum, czy lepszy samochód lub nauczyć się je inwestować. Przy studiach zaocznych łatwiej również zdobędziesz ważne kompetencje wymagane w pracy.