Główny podział i charakterystyka tańców towarzyskich
Hobby w postaci tańca towarzyskiego
Taniec towarzyski dzieli się na wiele rodzajów, dlatego dość łatwo dopasować coś dla siebie samego. Różnice w poszczególnych rodzajach polegają na zmiennym tempie, aspektach technicznych, takcie oraz krokach. Wśród względów praktycznych znajdują się odmienny ubiór oraz podkład muzyczny. Taniec towarzyski nie bez przyczyny jest uznawany za najbardziej ekspresyjną i przepełnioną emocjami forma ruchu. Niezależnie od rodzaju tańca niezbędne jest duże zaangażowanie i wiele wysiłku fizycznego. Oprócz szczegółowego dopracowania samej techniki, konieczne jest wkładanie w każdy krok całego serca. Tańcząca para ma tworzyć nierozerwalną jedność w tańcu i tworzyć zespół. Jest to jedna z części składowych pełnej noty, które przyznawane są na turniejach tanecznych.
Geneza tańca towarzyskiego oraz jego podział?
Taniec towarzyski wywodzi się z dawnych tańców dworskich, salonowych oraz wszelkich zabaw ludowych. Współczesny podział uwzglęnia tańce standardowe oraz tańce latynoamerykańskie. Każdy taniec towarzyski posiada inną historię, charakterystykę oraz przeznaczenie. Wśród tańców standardowych wyróżnia się walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep i fokstrot. Każdy z nich charakteryzuje się dostojnością i eleganckimi strojami. Długie, rozłożyste suknie są znakiem rozpoznawczym wymienionych standardowych tańców towarzyskich. Panowie natomiast zakładają długie fraki i lakierki. Obie odmiany walca są tańcami europejskimi. Walc angielski jest nieco wolniejszy niż jego wiedeński odpowiednik, jednak w obu tańcach występuje dużo obrotów i płynnych ruchów z przejściami między poszczególnymi figurami.
Tańce towarzyskie latynoamerykańskie
Wśród tańców towarzyskich mających swoje korzenie w gorących krajach Ameryki Łacińskiej wyróżnia się sambę, cha-chę, rumbę, paso doble oraz jive’a. Taniec towarzyski w każdej z tych postaci to szereg energicznych i elektryzujących figur, które wykonuje się w parach. Taniec towarzyski w takiej formie to spektakularne i finezyjne układy taneczne. Potrafią rozgrzać parkiet do czerwoności i wzbudzać w widzach chęć dołączenia do zabawy. W przeciwieństwie do tańców standardowych, w latynoamerykańskich występują błyszczące i krótkie sukienki, które podkreślają każdy wykonywany ruch. Ubiór mężczyzn to również błyszczące i przylegające do ciała stroje.