Warsztat samochodowy – założenie biznesu

Wbrew wszelkim pozorom prowadzenie własnego warsztatu samochodowego jest dobrym pomysłem na biznes. Stale wzrastająca liczba samochodów przypadająca na ilość mieszkańców jest na to najlepszym dowodem, ponieważ im więcej samochodów tym więcej potrzebnych mechaników. Jest to dobra wiadomość dla posiadających już swoje warsztaty oraz dla tych, którzy planują założyć taki biznes.

Kilka słów o samym warsztacie

Do warsztatu zgłaszają się osoby, które mają problemy z samochodem, ale także gdy chcą skontrolować stan techniczny samochodu, udoskonalić swój pojazd czy dokonać konserwacji. Warsztaty zajmują się naprawami, przeglądami, lakierowaniem i malowaniem, wymianą opon, robieniem zabiegów antykorozyjnych oraz przyłączem różnych instalacji lub części. Każdy warsztat wyposażony jest w specjalistyczną infrastrukturę techniczną.

Warsztat samochodowy – założenie biznesu

Wymagania niezbędna do założenia własnego warsztatu

Tak naprawdę do założenia warsztatu nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, pozwoleń czy licencji. Wymaga tylko odpowiedniego wyposażenia takiego jak podnośniki do samochodów, urządzenia do geometrii, mierniki, nie wspominając o odpowiednich kluczach itp. Lista zakupów uzależniona jest od usług jakie będziemy wykonywać. Najczęściej warsztaty prowadzone są w formie działalności gospodarczej, wykonywanej przez jedną osobę. Dopuszczalne są także inne formy prowadzenia tego biznesu. Po wybraniu formy trzeba zarejestrować firmę w KRS jeśli wybraliśmy inną formę prowadzenia działalności, jeśli jednoosobową lub spółkę cywilną rejestrujemy działalność w CEIDG. Osoby zamierzające dokonywać sprzedaży towarów lub usług winny założyć formularz VAT-R, który trzeba złożyć do urzędu skarbowego. Należy także wyposażyć się w kasę fiskalną, na której będzie dokonywane ewidencjonowanie sprzedaży. Kolejno trzeba określić PKD dla warsztatu, podstawowy to 45.20.Z. Jeśli planowana jest sprzedaż części i akcesoriów samochodowych wymaga się określenia także PKD 45.32.Z oraz PKD 45.40.Z w przypadku planowania napraw motocykli. Ważną czynnością jest określenie formy opodatkowania, najbardziej odpowiednią i korzystną dla warsztatów samochodowych formą jest ryczałt (8,5%).