Dlaczego warto pojechać na wakacje w Bieszczady?

 

Chcesz uciec od codziennych zmartwień i odnaleźć wewnętrzny spokój? W takim razie zaplanuj urlop w Bieszczadach. O każdej porze roku możesz podziwiać malownicze widoki. Jeśli nie lubisz tłumów, Bieszczady na pewno przypadną Ci do gustu. 

Ucieczka od miejskiego zgiełku

Cisza, spokój i relaks panujące w Bieszczadach są w stanie zafascynować każdego turystę. Potraktuj ten niezwykle malowniczy region jak schronienie i ucieczkę od zgiełku codziennego życia. Tu znajdziesz chwilę tylko dla siebie. Maleńkie wioski, spokój, żadnych zatłoczonych karczm i głośnych dyskotek jak w góralskich kurortach w Tatrach. Tu naprawdę możesz zapomnieć odpocząć i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Dodatkowo przy obecnej pandemii mniej uczęszczane miejsca są bezpieczniejsze.

Trekking na Połoninie

Zamiast wspinać się na Tarnicę (najwyższy szczyt w Bieszczadach), wybierz się na mniej obleganą przez turystów Połoninę Caryńską lub Wetlińską. Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcją, masz do wyboru trasy o różnym stopniu trudności. Dostępna jest praktycznie z każdej strony. Możesz wybrać czerwony, główny szlak lub zielony, z Przełęczy Wyżniańskiej. Początkowo prowadzi przez las, ale po dotarciu do najbardziej stromej części maszerujesz przez 4 km, podziwiając widoki zapierające dech w piersiach. 

Dlaczego warto pojechać na wakacje w Bieszczady?

Cisna

To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w Bieszczadach. Znajduje się niedaleko Ustrzyk Górnych. Przez wioskę wytyczony jest Główny Szlak z Komańczy, który biegnie przez Chryszczatą i Przełęcz Żębrak. W okolicy mieści się malowniczy rezerwat przyrody “Siwe Wiry”, które naprawdę warto zobaczyć. To właśnie tutaj przełom rzeki Wetlina tworzy imponujące formacje skalne oraz zapierające dech w piersiach wodospady. Jeśli chcesz aktywnie spędzać czas, wybierz się na spacer do lasu bukowo-jodłowego. Możesz też zdecydować się na krótszą, mniej wymagającą trasę. Jeżeli lubisz wyzwania, wybierz bardziej zaawansowany, 3-kilometrowy szlak.

Bieszczadzki Park Narodowy

To trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce, położony na granicy ze Słowacją i Ukrainą. Bieszczady to niezwykle atrakcyjny region do uprawiania turystyki pieszej, jazdy konnej, kolarstwa górskiego (w wyznaczonych miejscach), narciarstwa biegowego oraz fotografii przyrodniczej. 70% parku jest objęte ścisłą ochroną, dlatego przestrzegaj przepisów. Wybierz się na wędrówkę po oznakowanych szlakach turystycznych.

Siekierezada

To legendarne miejsce, które warto odwiedzić podczas urlopu w Bieszczadach. Możesz tutaj zobaczyć prace słynnych artystów, zaspokoić głód, a także skosztować dobrego piwa i wina. W Siekierezadzie organizowane są koncerty, wieczory poetyckie i spotkania autorskie. Na piętrze mieści się wystawa Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej, a w garażu kolekcja pojazdów właściciela baru.

Dlaczego warto pojechać na wakacje w Bieszczady?

Zagórz

Na liście atrakcje turystyczne w Bieszczadach nie mogło również zabraknąć ruin Klasztoru Karmelitów Bosych wpisanych do rejestru zabytków. Wznoszą się na wzgórzu nad zakolem rzeki Osława. To jeden z nielicznych zachowanych klasztorów obronnych w Polsce. Po pożarze z całej konstrukcji zachowały się jedynie potężne mury pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z wyjątkową ośmioboczną nawą połączoną z pozostałościami klasztoru i towarzyszącymi mu zabudowaniami.