Jak rozpocząć przygodę z wędkowaniem?

Wędkarstwo jest doskonałym sposobem na odreagowanie napięcia, które powstało w wyniku ciężkiej pracy, zdarzeń czy problemów. To wspaniały relaks, który łączy się dodatkowo z łowieniem ryb. Pasja ta sprawia, że można poznać osoby, które również są miłośnikami tej aktywności i dzielić się własnym doświadczeniem. Pozytywne wrażenie powstałe w wyniku udanych łowów sprawi, że będzie się chciało kontynuować wędkowanie nadal. Wystarczy inwestycja w sprzęt do wędkowania, niestety jest ona niemała, gdyż wymaga odpowiedniego przygotowania technicznego. Jak zatem zacząć?

Podstawy wędkarstwa

Wędkowanie wymaga znajomości podstawowych metod wędkowania. Mowa o spinningu, gruntowej, muchowej i spławikowej. Po zaznajomieniu się z nimi należy wybrać odpowiednią dla siebie i pod nią wyposażać swój własny sprzęt, czyli wędzisko, kołowrotek, żyłkę, przynęty czy podbierak. Świetnym źródłem wiedzy są filmy edukacyjne powiązane z wędkarstwem czy fora, na których zadawać można własne pytania i czerpać wiedzę z przydatnych wskazówek. Podstawowa wiedza jest niezbędna do tego, by pierwsze wędkowanie nie skończyło się porażką.

Jak rozpocząć przygodę z wędkowaniem?

Uprawnienia wędkarskie

W Polsce, by łowić ryby należy posiadać uprawnienie wędkarskie. Brak powoduje, że wędkowanie stałe się nielegalne i może wynieść sporo kosztów, wynikających z konieczności zapłaty mandatu, a nawet oskarżeniami o kłusownictwo. By móc wędkować trzeba posiadać kartę wędkarską. Można ją nabyć w najbliższym Kole Polskiego Związku Wędkarskiego i zapisać się na egzamin weryfikujący znajomość przepisów. Po pozytywnie przebytym egzaminie otrzymuje się zaświadczenie, które trzeba złożyć w starostwie powiatowym wraz z odpowiednim wnioskiem, dwoma zdjęciami i dowodem uiszczenia opłaty skarbowej. Dopiero nowo wyrobiona karta wędkarska umożliwia podjąć legalne wędkowanie. W niektórych wodach prywatnych oraz należących do PZW trzeba wykupić czasowe zezwolenie na amatorski połów ryb obowiązujący na danym łowisku. Podczas wędkowania konieczne jest posiadanie obu tych dokumentów, czyli karty wędkarskiej i czasowego zezwolenia.