Sukiennice w Krakowie

Kraków przyciąga do siebie mnóstwo turystów z całego świata. W końcu to dawna stolica Polski oraz miasto mające niezwykle bogatą historię. Oczywiście nie można zapominać o najpiękniejszych zabytkach, których zwiedzanie warto wpisać w plan wycieczki. Jedną z nich są Sukiennice reprezentujące styl renesansowy w architekturze.

Sukiennice w Krakowie

Sukiennice – co powinno się o nich wiedzieć?

Sukiennice pełniły funkcję placu rynkowego, mieszkańcy i przyjezdni mogli kupić pamiątki i wiele innych przedmiotów. Dlatego miejsce to było nazywane centrum handlowym i jednym z najważniejszych obiektów na terenie Krakowa. Zabytek ma swój początek w XIII wieku i zbiegło się to w czasie  nadaniem miastu praw miejskich. Wówczas Sukiennice tworzyły dwa rzędy kamiennych kramów, które tworzyły uliczkę dla przechodniów. Już w tamtych czasach robiono wszystko, aby zapobiegać kradzieżom. Sukiennice były bowiem zamykane z obu stron kratami – wszystko dla bezpieczeństwa. W XVI wieku Sukiennice były już murowane i miały zadaszenie, do dzisiaj przypomnieniem tego okresu są arkady ułożone w charakterystyczny łuk. Handel w Sukiennicach cały czas się rozwijał, środki ze sprzedaży zasilały budżet miasta.

Dlaczego warto odwiedzić Sukiennice?

W historii Sukiennic ogromne znaczenie miał pożar, który wybuchł w 1555 roku. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać – natychmiast przystąpiono do odbudowy. Zabytek zyskał nowy wygląd, między innymi długą attykę z ozdobnym fryzem, maszkarony – odpowiedzialni za to byli najlepsi włoscy architekci, rzemieślnicy i artyści. Główna hala Sukiennic została podzielona na dwie kondygnacje, z czego jedna była dedykowana dla handlarzy sprzedających drobne przedmioty. Pod koniec XIX wieku przyszedł czas na generalny remont Sukiennic. Ciężko było znosić widok zaniedbanego zabytku, który stracił swój urok i blask. W odrestaurowanych Sukiennicach znalazło się miejsce na galerię malarstwa polskiego, co jest gratką dla wielbicieli sztuki. Na parterze natomiast nadal kwitnie handel, dlatego to obowiązkowe miejsce dla turystów, którzy chcą kupić pamiątki dla swoich najbliższych.